Tipy na nejlepší cloudová úložiště

Zálohovat si v dnešní době svá důležitá data pouze na externí disk je riziko hraničící s bláznovstvím. Pokud to se zálohováním myslíte vážně, měli byste „diverzifikovat“ místa, na kterých budete mít přístup ke svým datům z dlouhodobého hlediska. Samozřejmě, že nelze spoléhat jen a pouze na cloudová úložiště, v ideálním případě byste měli mít ta nejdůležitější data zálohovaná na více místech najednou. I tak lze ale považovat cloud za nejspolehlivější a zároveň nejefektivnější cestu, protože jednak vám poskytovatelé často garantují určité odškodnění za případnou ztrátu (ke které ale dochází skutečně jen velmi zřídka) a jednak máte k vašim souborům přístup kdykoliv a odkudkoliv (ale zároveň jste pochopitelně závislí na připojení k internetu).

Mezi další výhody patří často prakticky neomezené možnosti synchronizace, a to i rovnou z počítače bez nutnosti zálohovat ručně, ukládání více verzí souboru, možnost obnovení již smazaných souborů či sdílení s dalšími lidmi. Určitou nevýhodou může být zabezpečení a ochrana soukromí, což jsou aspekty, které jsou u každého poskytovatele individuální a je třeba si je předem ověřit.

Cloudových úložišť existuje celá řada. Zpravidla máte určitou nepatrnou dávku prostoru zdarma (většinou pár GB) a za větší prostor si musíte připlatit. Je však nutno říct, že pro drtivou většinu lidí (nemáte-li zájem ukládat si tisíce fotek v plném rozlišení či velké množství 4K videí) postačí několik jednotek TB, u nichž se ceny většinou pohybují v řádu nižších stovek měsíčně. To je částka, kterou dle mého lze za prostor, přístup i relativní jistotu obětovat. K jakému řešení můžete na dnešním internetu sáhnout? Uvádím s detaily jen pět těch nejznámějších (a lze říct, že i nejlepších), ostatní úložiště jen stručně v závěru, abyste se na ně mohli sami podívat; většinu mám osobně ozkoušených, čerpal jsem však pro jistotu i z jiných dostupných recenzí a hodnocení.

(Pozn.: Odkazy vedou přímo na rozpis cen za jednotlivé balíčky. Některé služby nabízejí lepší cenu při roční platbě. Ceny jsou platné k 29. 3. 2021.)

Google Drive

Můj osobní favorit. Určitě nepatří mezi nejlevnější, ale já osobně k němu mám největší důvěru. Dalším faktorem je, že pokud používáte aktivně a na denní bázi Google Workspace, tak uvítáte neuvěřitelně spolehlivou konektivitu disku s dalšími službami od Googlu.

Prostor zdarma: 15 GB
Cena např.: 2 TB / cca 300 Kč
Maximální velikost souboru: 5 TB

iCloud

Obrovská výhoda iCloudu je synchronizace se zařízeními od firmy Apple. Pokud máte iPhone a Mac, pravděpodobně iCloud už využíváte, nebo přinejmenším máte tu možnost v rámci vašeho účtu. Podobně jako u předchozí varianty, i iCloud disponuje velmi pohodlnými možnostmi kompatibility a oceníte jej zejména jako majitel zmíněných produktů.

Prostor zdarma: 5 GB
Cena např.: 2 TB / cca 249 Kč
Maximální velikost souboru: bez omezení

DropBox

DropBox patří mezi nejznámější a nejčastěji využívané on-line úložiště. Výhodou je vysoká kompatibilita a pokud vám stačí pár GB dat, za využívání určitých služeb vám DropBox navýší volnou kapacitu až na desetinásobek té původní, tedy 20 GB.

Prostor zdarma: 2 GB
Cena např.: 5 TB / cca 310 Kč
Maximální velikost souboru: bez omezení

OneDrive

Určitou nevýhodou u tohoto poskytovatele je omezená maximální velikost souboru, OneDrive tak určitě nebude vhodný např. pro videomakery, kteří potřebují nahrávat na disk velká 4K videa. Výhodou je určitě cena a zároveň také propojitelnost s dalšími produkty od firmy Microsoft, která je provozovatelem OneDrive.

Prostor zdarma: 5 GB
Cena např.: 1 TB / cca 190 Kč
Maximální velikost souboru: 15 GB

Mega

Mega nabízí jako velkou výhodu zejména velký free prostor pro vaše soubory, ihned po registraci dostanete celých 50 GB. Zároveň nabízí velmi jednoduché prostředí, velkou kompatibilitu s různými zařízeními i operačními systémy a extrémní bezpečnost, ať už díky pečlivému šifrování souborů, nebo dvoufázovému přihlášení.

Prostor zdarma: 50 GB
Cena např.: 16 TB / cca 780 Kč
Maximální velikost souboru: bez omezení

Další možnosti

Degoo (zdarma 100 GB, 10 TB / 10 EUR), Box (zdarma 10 GB, 100 GB / 9 EUR), Sync.com (zdarma 5 GB, 4 TB / 15 USD), pCloud (zdarma 10 GB, 2 TB / 7,99 USD), Tresorit (zdarma 5 GB, 2,5 TB / 24 USD), IceDrive (zdarma 10 GB, 1 TB / 4 USD).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *