On-line doba svědčí investicím. Aby také ne, vždyť ještě před čtvrt stoletím byla každá investice provázena řadou zdlouhavých a náročných kroků, které vedly k faktu, že efektivní diverzifikaci portfolia si mohla dovolit v podstatě jen hrstka vyvolených. Zatímco tehdy bylo pro běžného občana doslova peklem dostat se k zajímavé investiční příležitosti, dnešní automatizace ruku v ruce s internetem umožňují investovat rychle a jednoduše, často doslova v řádu sekund.
A investovat efektivně je stále jednodušší, protože kromě toho, že si sami můžete založit účet na některé z desítek dostupných platforem u brokerských společností a akcie či jiné instrumenty nakupovat napřímo, zároveň můžete využít také služeb odborníků, kteří portfolio sestaví kompletně za vás na základě strategie a rizikovosti, které si sami určíte. Těmto odborníkům pak za jejich „poradenství“ zaplatíte procentuální poplatek z vašich investic, obvykle v řádu nižších jednotek procent, tedy nic, co by vám trhalo žíly. Slovo „poradenství“ tady přitom berte s velkou rezervou – k žádné přímé komunikaci s odborníky nedochází, všechno za vás vyřeší platforma.
Jedním z takových nástrojů je Portu.cz. A aniž bych měl osobní zájem na tom dělat této službě reklamu, troufám si říct, že je to služba nejlepší svého druhu, a to zejména ze čtyř důvodů:
Jednoduchost
Portu zvládne ovládnout doslova každý. Na začátku je cesta lehce trnitá, protože zákon nařizuje v případě finančních služeb zákazníky pečlivě ověřovat, takže registrace zabere nějaký ten čas, stejně jako jakýsi „rozřazovací test“, v němž odpovíte na pár otázek ohledně vašich investičních záměrů a Portu vám nabídne doporučený stupeň rizikovosti. I to je svým způsobem výhodné, pokud třeba sami přesně nevíte, jak chcete investovat a co jste ochotni riskovat. Založení účtu je však i přes počáteční peripetie veskrze jednoduché a rychlé.
Přehlednost
Portu je naprosto primitivní aplikace, v níž vidíte přehledně všechno, co vás ohledně vašich investic bude zajímat – do čeho investujete, proč, jaké je očekávané zhodnocení, jaká je cílová částka, můžete dokonce zasahovat do vašich strategií a jednotlivé instrumenty ručně upravovat. Nebo je nechat tak, jak vám je doporučila a sestavila platforma. Vše je řízené shora a tak, abyste dosáhli co nejvyššího zhodnocení. A proč má Portu zájem na tom, aby se vám dařilo? Jednoduše proto, že procentuální poplatek pro ně znamená jediné – čím líp se vám daří, tím víc Portu vydělá.
Důležité je, že vám Portu nabízí dvě (ale ve skutečnosti nekonečně mnoho) varianty: Buď si necháte sestavit portfolio kompletně od Portu, zadáte si trvalý příkaz a aplikaci potom nemusíte klidně až do splnění vašeho investičního cíle otevřít, a nebo si můžete zakládat vlastní strategie, vybírat si instrumenty podle svého uvážení, rozdělovat mezi ně procentuální poměr vašich investic a dalšími způsoby ovlivňovat to, jak investujete. Záleží pouze na míře vašich znalostí a také na tom, jestli chcete do investic zasahovat, nebo se jimi nechcete průběžně zabývat a všechno necháte na platformě (která samozřejmě algoritmus neustále upravuje v závislosti na tržní situaci).
Důvěryhodnost
Portu spadá pod jeden z největších finančních domů s mnohaletou historií. Z toho plyne, že se o vaše prostředky nemusíte obávat. Samozřejmě v momentě, kdy svoje peníze svěřujete třetí straně, nikdy nebudete mít stoprocentní jistotu, že se systém nezhroutí, že společnost někdo nevytuneluje nebo nenastane jiný z černých scénářů. Na druhé straně, když už si máte vybírat platformu, která vám ušetří mraky a mraky času (a ve finále pravděpodobně i peněz), budete se rozhodovat na základě nejmenšího rizika. A v tomto případě je Portu určitě to nejmenší riziko, protože za ním stojí známý brand, přísné etické kodexy a řada interních pojistek.
Nízké poplatky
Portu nabízí několik variant investování, které se liší možnostmi a s tím ruku v ruce i poplatkem. Ten se pohybuje okolo jednoho procenta ročně, což je rozhodně přijatelné. Pravda, ve větším objemu investic a dlouhodobější strategii to není málo peněz, na druhou stranu si můžete zkusit odpovědět na otázku, jestli byste investovali míň, kdybyste se chtěli na vlastní pěst naučit kompletní investiční know-how, které Portu a jeho mateřská společnost nabízí. Myslím, že kdybyste do ceny započítali i čas strávený nad studiem, tak bychom se bavili o násobně větších částkách.
Samozřejmě v závislosti na výši vašich investic, ale předpokládám, že tento článek budou číst spíš lidé, jejich investiční cíl bude v řádu jednotek milionů, nikoli stovek či dokonce miliard. Takoví investoři si ale pravděpodobně nezvolí pro své investice platformu jako je Portu; ta je skutečně určena spíše lidem, kteří se v investicích buď nevyznají a chtějí portfolio svěřit někomu kompetentnějšímu, nebo investicím do určité míry rozumí, ale nechtějí se jimi zabývat na denní bázi a chtějí mít pouze přehled o tom, do čeho investují.
Moje strategie
Osobně jsem si Portu velmi oblíbil právě pro jeho jednoduchost. Dříve jsem instrumenty nakupovat skrze několik brokerských platforem, v nichž jsem neměl příliš dokonalý přehled a ztrácel jsem se v tom, kde co můžu nakupovat a kde mám kolik zainvestováno. Dnes využívám převážně Portu, kde mám dvě investiční strategie:
Jedna je určena na pohodlný důchod a jedná se o finance, na které za žádnou cenu nechci sáhnout přinejmenším do roku 2046, tedy za 25 let (v mých 55 letech). Tam investuji 5.000,- měsíčně a cílová částka vychází kolem 5 milionů. Druhá strategie je určená k tomu, abych měl bokem větší částku v případě nezbytných potřeb – např. náhlá operace, rekonstrukce bytu ad. Do této strategie posílám dalších 5.000,- měsíčně a cílovou částku mám stanovenou na stejný horizont, tedy kolem pěti milionů za 25 let. V případě, že bych na ni během investování sáhnout nemusel, zůstane mi taktéž na důchod.
Dalších 5.000,- pak mám vyhrazených na „ruční“ investice, mezi které patří hlavně kryptoměny a další spekulace. Část z toho jde do bitcoinu, zpravidla kolem poloviny, druhá polovina pak na další kryptoměny, NFT, investice do dividendových akcií, P2P půjček ad. V zásadě platí, že o první dvě strategie na Portu se nestarám, pouze čas od času (cca jednou za půl roku) kontroluji trh a případně zlehka přenastavuji portfolio podle aktuálních potřeb, zatímco o spekulativní investice se starám zhruba na měsíční bázi a přerozděluji je do „vedlejšího“ portfolia, u něhož je moje filozofie jednoduchá: Jsou to peníze, u kterých zpravidla spekuluji na náhlý vysoký růst, ale zároveň jsem připraven na to, že skončí na nule.
Podobnou strategii bych doporučil i vám, přitom nemusí jít vůbec o stejné částky a druh investic. Doporučuji spíše koncepční strategii ve třech vrstvách: Jedno portfolio, které je určené na důchod, protože nelze spoléhat na to, že nám ho zajistí stát. Na tyto investice byste neměli sahat, dokud skutečně nebudete chtít jít do důchodu. Druhé portfolio, které je určené na mimořádné výdaje a jde o finance, do kterých můžete částečně nebo zcela sáhnout i během investování a to, co zbyde, přidat k důchodovému „platu“. A třetí portfolio jako spekulativní, které si můžete otevřít pouze v případě, že vás investování baví a chcete zkoušet jeho možnosti; sem však investujte jen takové částky, o které si můžete dovolit přijít.
Podotýkám, že tento článek nechce být investičním poradenstvím, protože sám nejsem přes investice odborníkem. Je to pouze můj subjektivní pohled na věc a moje zkušenost, která zatím funguje dobře a dává mi z dlouhodobého hlediska největší smysl. To však neznamená, že Portu jako platforma je stoprocentně bez rizik nebo že nabádám čtenáře k investicím do spekulativních instrumentů; konečné rozhodnutí i zodpovědnost za své finance nese samozřejmě každý sám za sebe.