Pokud IFTTT už znáte, s největší pravděpodobností ho i využíváte a možná jste na něm do jisté míry závislí. Pokud je to však pro vás zcela nový termín, zbystřete, protože tato docela krkolomná zkratka vám může od základů zjednodušit každodenní osobní i pracovní život.
Princip IFTTT je jednoduchý a z patřičné zkratky i celkem dobře pochopitelný: Výhoda této služby je v tom, že si můžete nastavit ono „If This Then That“, tedy když se stane to, stane se i tohle. A prakticky cokoliv, na co si vzpomenete, lze v IFTTT nastavit. Díky tomu můžete propojit dvě (či více) naprosto nesouvisející aplikace či funkce a zajistit, aby v případě, že se „něco“ stane (obdržíte e-mail, někdo si vás přidá do přátel na Facebooku nebo třeba začne pršet), stalo se i „něco“ jiného (např. vám přijde notifikace, SMSka nebo se rozsvítí světlo v koupelně).
Nejlepší způsob, jak lze interpretovat schopnosti této služby, je programování inteligentní domácnosti. Můžete si například nastavit, že v momentě, kdy ve vašem vybraném městě klesne teplota pod určitý stupeň, zapne se vytápění. Můžete si určit, že po západu slunce v dané lokalitě se světla v obývacím pokoji rozsvítí na 50 % a hodinu po západu slunce se jas zvýší na 80 %. Nebo si můžete nastavit, že poté, co vystoupíte na autobusové zastávce blízko vašeho domova, odemkne se váš vchodový zámek nebo se zapne varná konvice.
Možností je zkrátka nekonečně, nicméně zdaleka nemusí být spojeny jen s chytrou domácností. IFTTT dnes podporuje stovky různých aplikací a jen těžko bych zde mohl vyjmenovat všechny možnosti, které služba nabízí. Osobně jsem se v parametrech IFTTT „hrabal“ několik hodin a díky funkcím, které jsem tam objevil, dnes třeba vím, že další den bude pršet, protože jsem si nastavil, že v případě dešťové předpovědi na další den mi v předvečer v 11 hodin přijde notifikace, abych nezapomněl na deštník. Stejně tak mám nastaveno, že když mi přijde SMSka a neodpovím na ni do jedné hodiny, systém odešle automatickou odpověď s omluvou a ujištěním, že se ozvu později. A tak dále.
Jedná se zkrátka o obří globální systém nastavení, která mohou být vzájemně provázaná napříč různými aplikacemi, operačními systémy, ale i běžnými každodenními operacemi. A ovládání je zcela primitivní: Po registraci na ifttt.com vpravo nahoře kliknete na „Create“, pod položkou „If This“ určíte příčinu a pod položkou „Then That“ určíte následek. Vše funguje stoprocentně, občas můžete mít drobné potíže s autorizací v patřičných systémech (zvlášť právě u inteligentní domácnosti), ale když se jednotlivé příkazy naučíte zprocesovat, je jejich vymýšlení a nastavování velmi návykové.
Jak bylo řečeno, možností je skutečně prakticky nekonečně mnoho. Můžete si třeba nastavit, aby se v případě, že vám klesne baterie na telefonu pod 15 %, odeslala SMSka s upozorněním na pokles baterie vaší přítelkyni. Můžete si nastavit, aby vám přišlo upozornění na mobil (notifikace, SMS, e-mail, prakticky cokoliv, na co si vzpomenete), když vám klesne částka na bankovním účtě pod 10 tisíc. Můžete si nastavit, aby vás telefon v určitou hodinu upozornil, že vám zbývá určitý počet kroků do splnění denního cíle. Skutečně nejefektivněji však IFTTT pracuje s infrastrukturou inteligentní domácnosti, která díky této službě dostává zcela nový rozměr možností.
Zkuste IFTTT i vy. Možná vám bude chvíli trvat, než se v obrovské záplavě aplikací zorientujete, ale jsem si jist, že si v oněch tisících možnostech najde své potřeby každý a díky IFTTT budete mít i vy pohodlnější a efektivnější život. A nutno říct, že tvůrci této geniální aplikace nespí na vavřínech, takže neustále přidávají nové a nové možnosti, nová a nová propojení. Nemusíte se tak bát, že by systém začal časem kolabovat kvůli nepodpoře některých nových vychytávek. A nezapomeňte dát vědět, jak IFTTT využíváte vy, zda máte nějaké tipy či efektivní systém, který vám zjednodušuje žití.