Jak vám v životě může pomoct cesta kaizen

Dnešní článek bude stručný, zato velmi výstižný. Cesta kaizen je japonská filozofie, která je postavená na myšlence, že velkých cílů lze dosahovat malými kroky. V tom je vlastně celá idea, kterou lze vyjádřit pouhou jednou větou, ale v praxi vám může reálně změnit život k lepšímu.

I v případě, že onen termín – kaizen – slyšíte poprvé, samotná myšlenka pro vás pravděpodobně není ničím novým. Ideálním příkladem je, chcete-li přestat s kouřením. Máte dvě možnosti: Buď přestanete ze dne na den a vlastní vůlí dokážete tuto změnu ovládnout, nebo budete přestávat postupně, po malých krocích. Tato druhá varianta odpovídá filozofii cesty kaizen. Musíte však celému procesu dát určitá pravidla, aby vaše cesta byla úspěšná.

Za normálních okolností byste mohli při snaze seknout s kouřením po malých krůčkách snadno sklouznout k návratu do původního stavu. Když však dáte celé cestě systém, budete postupnými kroky motivovat sami sebe. Pokud kouříte krabičku denně, skončit s kouřením tak podle cesty kaizen znamená kouřit týden přesně 20 cigaret denně, další týden 19, další týden 18, a tak dále.

Myšlenka stojí na tom, že vaše mysl i organismus si díky postupným nepatrným krokům ani nestačí všimnout, že k nějaké změně dochází, přesto vás po 20 týdnech dovede k tomu, že přestanete kouřit. Pochopitelně, že i pro využití této cesty v sobě musíte najít určitou dávku vůle, která vám umožní váš systém neporušit. Cesta po malých, nenápadných krocích však může být podstatně méně bolestivá a hlavně efektivnější, než učinit náhlou a zásadní změnu, na kterou nejste připraveni. V západních kruzích se takovému systému životních změn říká také “atomové návyky”.

 A samozřejmě nemusí jít jen o kouření. Chcete si našetřit na cestu do zahraničí? Šetřete po malých částkách, které ani nepoznáte. Stačí třeba zaokrouhlovat všechny vaše nákupy na stovky nahoru a rozdíl si schovávat na spořící účet. Chcete napsat knihu? Nenuťte se k hodinám a hodinám psaní, i když se vám zrovna nechce. Napište každý den (či týden) jednu stránku. Pravidla určujete vy, jen vy si musíte najít ideální hranici aktivity, při které se posouváte dále, ale ne tak výrazně, aby vám to podstatně narušilo vaše každodenní návyky.

Výsledky této filozofie samozřejmě nejsou okamžité. Cestu kaizen nelze aplikovat tam, kde vás výrazně tlačí čas a nemůžete si dovolit postupovat po zanedbatelných krocích. Naopak ale v případech, kde si to dovolit můžete, vám může právě tento způsob dosahování cílů změnit život, protože budete veškeré kroky dělat v tak malé míře, že vám zaberou naprosto minimální množství času a energie, abyste po určité době zjistili, že váš život v dané oblasti je zcela jinde, než na začátku této cesty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *