Proč je móda důležitější, než si myslíte

Ať chceme nebo ne, náš styl oblékání o nás navenek leccos vypovídá. S trochou intuice a praxe lze na základě módního stylu poměrně přesně odhadnout i zcela neznámého člověka. Je typ analytický, organizovaný, perfekcionistický, nebo naopak uvolněný, bohémský, umělecky založený? Jako strava říká hodně o našem těle, podobně to, co si oblékáme, říká hodně o naší duši a společenském postavení. Je to zkrátka neodmyslitelná součást elementární lidské charakteristiky.

Oblečení není jen o tom, jestli se nám líbí toto nebo ono tričko a jestli nám sednou tyto nebo tamty kalhoty. Oblékání v mnohém kopíruje naše způsoby, chování a myšlení. A ano, na jedné straně vytváří poměrně silnou sociální stigmatizaci a chtě nechtě nás dělí do jakýchsi neviditelných kast. Konec konců, od muže v teplácích a roztrhaném tričku gentlemanství nečekáme, stejně jako by nás překvapilo, kdyby seriózně oblečený pán v drahém obleku seděl na lavičce v parku a popíjel lahváče.

Na druhou stranu, navzdory názoru mnohých, náš styl není zdaleka jenom egoistická berlička, ale i jeden z nejjednodušších a nejefektivnějších způsobů vyjádření toho, jak přemýšlíme o módě, ale i o společnosti a světě. Jak jinak totiž můžeme hned na první dojem a beze slov ukázat svému okolí, kdo jsme a co od života chceme, než tím, jak se oblékneme? A přesně to bude předmětem dnešních tipů.

Jde o to, kým jsme

Jak už bylo řečeno, náš styl oblékání do jisté míry vypovídá o tom, kdo jsme. Můžeme tak skrze náš look sdělovat okolí „podprahové zprávy“. Co o sobě vyjadřujeme drahým oblekem? Co oblekem levným? A co skrze džínový styl? Co chceme ukázat, když nosíme slim košile? Je to struktura našeho svalstva? A co když naopak preferujeme volné košile? Mnoho se toho dá vyjádřit třeba jen skrze naši obuv.

Celá řada lidí, a mužů zvlášť, stále vnímá módu jako něco nutného, jako jakousi společenskou povinnost. Oblékat se přece musíme, abychom nikoho nepohoršovali nahotou. Proto oblečení nakupujeme. Přitom móda může být i velmi hlubokou a zábavnou součástí našeho životního stylu. Možností je nespočet, a právě až v momentě, kdy začneme brát oblékání vážně – i když v ideálním případě zároveň uvolněně a nenásilně – zjistíme, kolik se toho dá skrze módu světu sdělit.

Náš styl, který si volíme (nebo postupně vyplývá), nás navíc zákonitě řadí do určité sociální skupiny, se kterou se ztotožňujeme. Může to být spojení zcela přirozené, nebo vynucené naší touhou získat uznání podobně smýšlejících lidí, na tom ve finále zase tolik nezáleží. Podstatné je, že móda nám dává příležitost napojit se na specifickou životní filozofii. Získáváme díky tomu nejen pocit sounáležitosti, ale také určitý řád. A lidé zpravidla řád potřebují.

Jde o to, jak působíme

To je velmi důležitá součást toho, jak o módním stylu uvažujeme. Žijeme-li více či méně společenským životem, jsme chtě nechtě součástí jakéhosi kolotoče překonávání sebe sama a získávání si nových a nových lidí – přátel, kolegů, klientů. Náš společenský status je z velké části závislý na tom, kolik (a jakých) lidí známe a jaké s nimi máme vztahy. Patří to mezi základní kameny naší společenské duše.

Proč je faktor toho, jak na první pohled působíme na lidi, důležitý? Existuje psychologický fenomén, který se nazývá „haló efekt“ neboli efekt primarity, a zjednodušeně řečeno tvrdí, že lidé obecně dávají spíše na první dojem, než na pozdější činy a dlouhodobé chování. Je-li to správné, to je otázka spíše filozofická. Haló efekt však nesporně platí, a je tedy jedním z klíčových důvodů, proč bychom měli dbát na svůj vzhled.

V každodenním životě se totiž mnohokrát ocitáme v situaci, kdy nenadále a bez očekávání potkáváme různé lidi a navazujeme pokud možno perspektivní vztahy: Může to být bývalý spolužák, na kterého narazíme v metru, může to být nový kolega v práci, může to být cizí člověk, s nímž se zakecáme v čekárně u lékaře. Život nám dnes a denně poskytuje mnoho příležitostí, které často můžeme různými způsoby přetavit buď v byznysové, nebo osobní úspěchy.

A ať nám to připadá jakkoli povrchní, mnohem lepší psychologický dojem na lidi uděláme, když na ně zapůsobíme čistým, zdravým a sladěným dojmem. Dokonce i něco tak zdánlivě primitivního, jako jsou kombinace barev, může mít velký vliv na to, jak nás lidé okolo vnímají, jestli na ně působíme pozitivně, přirozeně, důvěryhodně. A právě i tyto detaily, na které by nás třeba ani nenapadlo myslet, můžou v konečném důsledku krok po kroku rozhodnout ve velké míře o tom, jaká budoucnost nás potká.

Jde o to, jak se cítíme

I když pomineme, co společnosti skrze své oblékání sdělujeme a jak na ni působíme, klíčovým sdělením dnešního článku je, že móda není žádný povrchní výstřelek. Dokazuje to fakt, že náš styl má zásadní vliv na to, jak se cítíme. A zase platí, že někdo se může cítit dobře v teplácích, někdo má rád kravaty, někdo zase džíny, někdo se cítí lépe v jednoduchých odstínech a jiný spíše v pestrém oblečení. Nezáleží na tom co, ale proč.

A to je to nejpodstatnější a zároveň nejkrásnější na módě a její nekonečné variabilitě. Že nám umožňuje cítit se dobře, jistě a sebevědomě. Nabízí pestré a prakticky neomezené možnosti, z nichž můžeme vybírat, a tím nám poskytuje svobodu. Můžeme se sami a podle své chuti rozhodnout, co nám sedí. A když se nám podaří sladit to, jak působíme na své okolí, s tím, jak se v daném stylu cítíme, a ještě to dokážeme skloubit s určitou vnitřní filozofií, může nám i něco tak samozřejmého, jako móda, doslova změnit život.

Jak to mám já?

Na závěr: I navzdory řečenému se občas samozřejmě stává, že nemám dost času, energie nebo nálady řešit, co si dnes obleču, a jsem schopen vystřelit z bytu s lookem, v němž jen doufám, že nikoho důležitého nepotkám. Na druhou stranu, někoho důležitého můžete potkat vždycky, i kdyby to mohlo znamenat jen to, že se na vás díky vašemu vzhledu usměje baristka v kavárně. A třeba se díky souhře okolností, počínajících právě u vašeho looku, stane vaší budoucí ženou.

Nechci zacházet do příliš filozofických podrobností, protože móda je hlavně a především pragmatická záležitost. Na druhou stranu, život je chaos plný nepatrných dílčích kroků, které tvoří celek, jímž můžeme označit třeba budoucnost. A ač se to může zdát na první pohled nepravděpodobné, právě i to, že vypadáte a cítíte se dobře, může mít vliv na to, jak se chováte, jaký děláte celkový dojem, a jaký dojem udělate právě zrovna na budoucí matku vašich dětí. Nebo třeba budoucího zaměstnavatele či klienta.

I to jsou důvody, proč se vždy snažím dbát o svůj vzhled. A nemusí to nutně znamenat, že řeším každý sebemenší detail a trávím laděním ideálního looku půlku každého dne. Stačí třeba jen nakupovat kvalitní materiály, snažit se dodržovat pár základních pravidel o kombinování barev a lpět na tom, aby vše, co nosíte, bylo stále čisté. Právě proto, že život je chaos, můžou i ty nejmenší maličkosti rozhodnout o prvním dojmu, potažmo o mezilidské interakci, a potažmo o tom, jakým směrem se budou vaše vztahy vyvíjet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *