Netflix nastavuje zcela nový fascinující formát krimi tvorby

Netflix před několika lety přilétl do Česka jako blesk z čistého nebe a získal si srdce mnohých nejen televizních fanoušků svou neuvěřitelnou pestrostí a houževnatostí, s kterou představuje jednu novinku za druhou. Pravda, v celovečerních filmech tato nejslavnější streamovací stanice zatím příliš neexceluje, ale jestli kromě hraných seriálů něčím vyniká, pak jsou to dokumenty a zcela jedinečný tvůrčí styl, který jim televize dokáže vtisknout.

A není náhodou, že se Netflix zaměřuje na dokumentární tvorbu úzce související se sociálními problémy zejména amerického lidu, ať už je to tamní kontroverzní právní, soudní a policejní systém (Jak vyrobit vraha, Případy neviny, Záznam doznání), psychopatologie kriminálních osobností (Rozhovory s vrahem, Night Stalker, Vrahoun přiznavač) či drogová problematika (Lékárník, Dope). Jestli něco Netflix skutečně umí, pak je to práce s moderním dokumentárním formátem a emocionální vhled, kterými streamovací služba dokáže spojit realitu s čistokrevnými emocemi, jež bývaly výsadou spíše hraných filmů a seriálů.

Dlouholetou a kreativní práci Netflixu s rešerší, sbíráním dat a jejich zpracováním lze označit za zcela nový a jedinečný formát televizního vysílání, a ačkoli se televize snaží přispěchat každý měsíc s novými a novými pořady, už teď lze na Netflixu najít celou řadu fasinujících dokumentů, které jsou nejen neuvěřitelně sofistikované a silné po faktické stránce, ale také umí vyvolávat v divákovi emoce netypické pro dokumentární formát, využívajíc prvky psychologie hraných audiovizuálních děl (hudba, práce s napětím, cliffhangery), aniž by se podvolil subjektivitě typické pro kreativní tvorbu. Které pořady tohoto typu byste si za žádnou cenu neměli nechat ujít?

Od koťátek pracky pryč! Hon na internetového zabijáka

Neuvěřitelný a stejně tak i děsivý a alarmující příběh, kterému Netflix dokázal ve třech epizodách vtisknout gradaci hodnou hollywoodskému stylu.

Lékárník

Příběh o muži, který přišel o syna a rozhodl se dát jeho smrti smysl tím, že odhalí gigantické spinkutí ničící jeho komunitu.

Night Stalker: Hon na sériového vraha

Vyprávění o jednom z nejnebezpečnějších a nejšílenějších vrahů v dějinách Spojených států amerických.

Utrpení Gabriela Fernandeze

Jeden z nejsilnějších dokumentů na Netflixu o týraném chlapci, který nikdy nepoznal lásku.

Kam zmizela Madeleine McCann?

Záhada zmizení malé Madeleine v portugalském letovisku, která otřásla světem, byla zvěčněna v tomto fascinujícím dokumentárním seriálu.

Já jsem vrah

Geniální koncept, v němž několik osob odsouzených za nejhorší zločin vypráví svůj příběh a vy jako divák si průběžně děláte obrázek o tom, čemu věříte.

Záznam doznání

Alarmující story o brutalitě policejní psychologie, která vám nedá spát. Tento seriál vás přesvědčí, že i vy byste byli schopni přiznat se k vraždě, i kdybyste ji nespáchali.

Případy neviny

Dva právníci založili právní agenturu, která se po zařazení DNA na seznam přijatelných důkazů zaměřuje na kontroverzní případy odsouzených, kteří jsou možná nevinní.

Jak vyrobit vraha

Jeden z nejneuvěřitelnějších příběhů v historii lidstva o muži, který si neprávem odseděl dlouhých 18 let, aby byl poté zproštěn viny a za dva roky znovu odsouzen za vraždu.

Rozhovory s vrahem: Výpověď Teda Bundyho

Výpovědi jednoho z nejslavnějších amerických vrahů, miláčka národa Ted Bundy, který pod slupkou seriózního gentlemana skrýval děsivou minulost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *