Fotím 12 let a z toho jsem byl dekádu hrdým majitelem zrcadlovek. Začínal jsem na Nikonu D3000, což bylo APS-C (článek o rozdílech v jednotlivých čipech najdete zde), celkem rychle jsem migroval ke Canonu EOS 600D (také APS-C) a zhruba po roce, kdy jsem se začal focením částečně živit, jsem si koupil první full frame, tehdy Canon EOS 6D. Ten toho se mnou zažil hodně, používal jsem ho skoro 8 let, než začaly zrcadlovky válcovat stroje bez zrcadla a já se rozhodl je vyzkoušet. A nutno říct, že koupě Canonu EOS RP celkem zásadně změnila můj život fotografa.
Mezi fotografy, kteří fotí déle než cca 7-8 let a tudíž začínali ještě v době, kdy bezzrcadlovky nemohly zrcadlovkám za žádnou cenu konkurovat, se dělíme na dvě propastné skupiny: Jedni tento nastupující trend nenávidí a zuby nehty se drží tradice, druzí změnu vítají a považují za nutnou. Tak jako tak, zrcadlovky v posledních několika letech ustupují bezzrcadlům do takové míry, že se čím dál víc začíná mluvit o tom, že zrcadlovky budou za pár let pravděpodobně minulostí.
Osobně jsem byl jako dlouholetý uživatel zrcadlovky k bezzrcadlu skeptický a sám jsem se migraci bránil. Nicméně ta nejzásadnější výtka bezzrcadlům – žalostně slabá baterie – v jisté době už jako argument proti přechodu neobstála zdaleka tak, jako dřív. A tak mou první volbou bylo právě zmiňované „eRPéčko“. Musím říct, že jsem si na odlišnosti mezi jednotlivými technologiemi zvykal podstatně rychleji, než jsem očekával, a trvalo jen několik málo týdnů a už jsem si nedokázal představit návrat zpátky k zrcátku. Jaké jsou tedy vlastně ty nejvíce signifikantní rozdíly a jak (ne)ovlivní vaši práci?
Předem nutno říct, že se jedná o rozdíly obecné a v mnoha případech můžete snadno narazit na dva stroje, u nichž by nebylo nemožné některé argumenty doslova otočit. Na druhé straně nutno říct, že čím víc se výrobci zaměřují na vývoj bezzrcadlovek, tím víc a rychleji se většina argumentů postupně stírá. Existuje jasný předpoklad, že momentálním cílem ve světě fototechniky je rozdrtit důvody, proč zůstávat u zrcadlovek, a uvolnit bezzrcadlovkám cestu na vrchol. Nicméně zde jsou rozdíly, které můžete mezi oběma technologiemi najít:
Technologie
Předně je třeba ve stručnosti vysvětlit, kdybyste to náhodou nevěděli (což nepředpokládám), jaký je rozdíl mezi technologií se zrcadlem a bez: Naprosto zjednodušeně, u zrcadlovky se obraz nejprve odráží od zrcadla na čip, u bezzrcadlovky jde obraz rovnou do čipu. Logicky je tak produkce bezzrcadlovky levnější, protože je podstatně snazší. Bezzrcadlová technologie je také v současné době vyspělejší, takže může nabízet (ale není to pravidlem) rychlejší ostření i efektivnější detekce (např. obličeje). Zrcadlovky mají oproti tomu tu výhodu, že jsou na trhu desítky let, takže jejich vývoj byl zdokonalen a spolehlivost může být vyšší.
Velikost a hmotnost
Jeden ze zásadních argumentů pro bezzrcadlovku jsou rozměry a hmotnost. Z logiky věci vyplývá, že bezzrcadlovky jsou celkem podstatně menší a lehčí, protože daná technologie nepotřebuje nic jako složitý zrcadlový systém. Na druhou stranu, pokud fotíte na úrovni, budete s sebou pravděpodobně nosit i několik těžkých objektivů, s nimiž se pak rozdíly ve váze těla poměrně stírají. Také co se týče ergonomie, může někomu paradoxně vyhovovat větší tělo, které se lépe drží a je v přirozenějším poměru tělo/objektiv, než v případě bezzrcadlovek, kde je často tělo v kombinaci např. s teleobjektivem doslova úsměvné.
Digitální hledáček
Asi není silnější téma co se rozdílů mezi těmito technologiemi týče, než hledáček. Zrcadlovka nabízí možnost vidět v něm scénu reálnou, tak, jak skutečně stojí. Bezzrcadlovka naproti tomu ukazuje scénu tak, jak ji v konečném výsledku uvidíte na fotografii. Nelze říct, co je lepší, každému vyhovuje něco jiného. Osobně jsem se bál, že budu mít s bezzrcadlovkovým zobrazením problém, abych asi po týdnu používání zjistil, že mi vlastně víc vyhovuje vidět scénu digitálně. Tady je třeba si odpovědět na otázku, co je pro vás přijatelnější, a samozřejmě si v ideálním případě před koupí nového stroje obě varianty vyzkoušet a porovnat.
Výdrž
Hlavní důvod, proč jsem dlouho odolával bezzrcadlovkám, byla vydrž. Ta je u bezzrcadlovek řádově nižší. A je to logické – tělo je znatelně menší, takže baterka musí mít zákonitě nižší kapacitu. Nutno však říct, že rok od roku se bezzrcadla stále víc vyrovnávají zrcadlům a dnes už jsou rozdíly ve výdrži pro 95 % oborů přijatelné; do jisté míry může tento problém řešit samozřejmě také bateriový grip. Pokud tedy nefotíte třeba sport nebo velmi dynamický dokument, kde musíte být nonstop v pohotovosti, ale fotíte scénu, kde si můžete v libovolné chvíli najít pár sekund na výměnu baterií, problém výdrže vám zcela odpadá.
Pro srovnání, moje zrcadlovka 6D vydržela zrhuba 1000 – 1200 fotek, zatímco tehdejší první bezzrcadlo RP zvládlo zhruba polovinu. Dnes však používám model R6 a ten zvládne 800 – 900; rozdíl už je tedy „jen“ něco kolem 30 %. Nutno však dodat, že fotím zpravidla scény, kde mám naprostou volnost v možnosti výměny baterií.
Snímač
Rozdíl je samozřejmě v mechanickém systému snímače. Tím, že u zrcadlovek zrcátko snímač víceméně chrání, není potřeba jej tak často čistit. Naproti tomu u bezzrcadlovek, zvlášť pokud často vyměňujete objektivy, si musíte na čistotu snímače dát pozor. I odhalený snímač bez zrcátka však má své výhody; zejména při delších časech oceníte, že tam, kde není zrcátko, nevznikají žádné vibrace, což může mít v některých případech celkem značný vliv na ostrost výsledného snímku.
Rychlost snímání
Je-li pro vás počet snímků za sekundu rozhodujícím faktorem, třeba proto, že fotíte zejména sport, reportáž a další velmi dynamické scény, může pro vás přechod ze zrcadlovky na bezzrcadlovku znamenat velkou úlevu. Je to logicky proto, že zrcadlovka má počet snímků omezený mechanickou závěrkou a jejími možnostmi, zatímco bezzrcadlovka dokáže fotit skrze digitální závěrku, která je omezená pouze samotnou technologií. V tomto aspektu nemůžou zrcadlovky bezzrcadlovkám konkurovat.
Tichý chod
Totéž platí o focení divadla či dalších scén, kde potřebujete klást důraz na vaši nenápadnost. A důvody jsou stejné, jako v předchozím případě: Protože zrcátko se při snímání zavírá, je nutno počítat s určitým zvukovým doprovodem každé fotografie. Bezzrcadlovka naopak zvládne fotit naprosto tiše, takže v případech, kde je to žádoucí, tuto možnost určitě oceníte.
Výběr objektivů a příslušenství
Abych neagitoval jen za bezzrcadlovky, tradiční zrcadla mají výhodu zejména v tom, že na ně můžete sehnat skutečně nekonečné množství příslušenství včetně objektivů různých cenových kategorií. Ne snad, že by na bezzrcadlovku neexistovaly levné objektivy, nicméně tím, že bezzrcadlovky zažívají svůj boom až v posledních letech, drtivá většina skel, která jsou pro ně určená, prošla vývojem a výrobou v relativně nedávné době, a tak jsou často špičkou v dané oblasti a tomu odpovídá i cena. Na zrcadlovku si můžete koupit objektivy staré i deset a více let a výběr je skutečně obří. Abychom ale byli fér, většina bezzrcadlovek umožňuje skrze jednoduchý adaptér používat bez problémů a často i se stoprocentním ostřením objektivy původně určené pro zrcadlovky.
Cena
Posledním faktorem, kterého si můžete všimnout, je cena. Pořizovací cena bezzrcadlovek je zákonitě nižší, protože jejich výroba je, jak bylo řečeno, podstatně jednodušší. Na druhou stranu, modelů se zrcadlem stále ještě existuje podstatně víc, a tak pokud nebudete koukat čistě po nových modelech, ale i po starších a použitých, můžete se naopak u zrcadlovek dostat ještě níž, než byste zaplatili za bezzrcadlovku.
Shrnutí
Rozdílů je celá řada, ty skutečně zásadní argumenty však jsou ve většině případů jen tři: Hmotnost, hledáček a výdrž. Hmotnost mluví pro bezzrcadlovky, výdrž pro zrcadlovky a hledáček je zpravidla věc subjektivního pohledu každého fotografa. Je však ještě jeden víceméně skrytý argument, proč se v případě, že váháte, rozhodnout pro bezzrcadlovku, a tím je právě fakt, že zrcadlovky jsou dlouhodobě na ústupu. Z toho jednoznačně plyne, že bezzrcadlovky se v příštích letech budou těšit podstatně širší podpoře výrobců co se týče vývoje i aktualizací, a tak je možná na místě – pokud to s focením myslíte vážně – začít si pomalu zvykat na to, že budoucnost fotografie je s největší pravděpodobností v systému, kde po zrcátku není ani památky.