Zakládáme Youtube kanál II.: Vybavení studia

Rozhodli jste se začít natáčet videa na Youtube, ať už pro zábavu, kvůli popularitě, nebo třeba jako součást strategie vaší značky? Pak v dnešní době nepatříte mezi výjimky. Přesto existují způsoby – a možná trochu překvapivě nepříliš drahé – jak se odlišit od konkurence a dělat to lépe. Rozdíly jsou v detailech, ale právě tyto detaily tvoří celek. Dnes se zaměříme na vybavení, které by vám nemělo ve studiu chybět.

Pozadí

Nezapomínejte, že kromě vašeho obličeje budou vaši diváci v každém videu (budete-li zachovávat stejnou scénu) koukat právě na to, co bude za vámi. Přinejmenším by tedy měl být viditelný prostor za vámi pečlivě uklizený. Velkou pozornost ale věnujte i barvě pozadí (která tvoří náladu videa), případně rekvizitám, které se ve videu budou objevovat. Příjemný vzhled pozadí můžete vytvořit nějakými decentními poličkami, třeba i s hezkým jemným osvětlením. Video však není jen o vás a musíte dbát na to, aby celá mizanscéna vypadala pro diváka příjemně (zároveň můžete spojit hezké s užitečným a na ony poličky umístit předměty, které během natáčení můžete potřebovat).

Stůl

Ani koupi stolu byste neměli zanedbat, přece jenom to bude váš častý pracovní nástroj. Stůl by měl být jednak vzhledný, protože pravděpodobně bude na videích vidět, zároveň by měl být dost velký, protože budete natáčet širokoúhlým objektivem, který zabere relativně velkou část vašeho studia. Velikost stolu je důležitá i proto, že nikdy nevíte, kam se váš Youtube kanál vyvine, a tak se třeba můžete dostat do fáze, kdy budete chtít točit i typy videí, na které by vám nějaký příliš malý stůl nemusel dostačovat. Stejně tak si z vašeho studiového stolu můžete udělat i regulérní pracovnu, takže tam budete trávit času až až.

Židle

A právě ze zmíněného důvodu, že ve vašem studiu pravděpodobně strávíte hodně času, byste měli dbát i při výběru židle. Můžete-li si to dovolit, investujte do dražší zdravotní židle, která vám nebude způsobovat bolesti zad, bude se vám na ní sedět pohodlně a – v ideální případě – bude vypadat dobře, protože i vaše židle se občas ve vašich videích pravděpodobně mihne.

Akustické panely

Máte-li studio (či pokoj, kde budete natáčet) narvaný k prasknutí nábytkem, možná akustiku ani řešit nemusíte. Pravděpodobně vám ale k ještě lepší akustice v místnosti pomohou akustické panely, jejichž ceny se pohybují od pár stovek za metr čtvereční a koupíte je buď on-line, nebo třeba v OBI. Jak bylo řečeno dříve, zvuk pro vás bude pravděpodobně důležitější, než obraz, protože Youtube kanálem chcete primárně sdělovat informace, takže doporučuji akustiku doladit k dokonalosti.

Doplňky

Nic nezkazíte, když budete natáčet před prázdným stolem, pokud samotný stůl bude vzhledný a nebude svou barvou a dekorem nijak zásadně rušit pozornost diváka. Zkuste ale stůl doplnit obyčejnými prvky, kterými doladíte celkovou atmosféru a vyznění videa. Může to být třeba jen sklenička s vodou, položený notebook na kraji videa nebo cokoliv jiného, co bude dávat smysl. Například, když budete recenzovat hodinky, můžete na notebooku otevřít jejich obrázek a nasměrovat displej na kameru, zároveň samotné hodinky mohou na stole volně ležet, tak, aby byly na videu vidět. V případě, že budete ladit scénu přímo na stole, dejte si hodně záležet na kompozici už přímo při nastavování úhlu záběru, abyste až v postprocesu nezjistili, že vám tam něco hapruje. Později už se takové přešlapy špatně napravují.

Celý seriál Zakládáme Youtube kanál:

Zakládáme Youtube kanál I.: Technika
Zakládáme Youtube kanál II.: Vybavení studia
Zakládáme Youtube kanál III.: Příprava
Zakládáme Youtube kanál IV.: Hardware a software
Zakládáme Youtube kanál V.: Můj setup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *