Tipy pro třídění fotek (nejen) v Lightroomu

Protože jsem fotograf, k postprocesu se komplexně určitě ještě vrátím, dnes bych však chtěl ukázat, jakým způsobem filtruji fotografie, protože to je něco, co řadu začínajících fotografů velmi trápí. A je to pochopitelné, protože často si z focení odnesete tisíce fotografií, z nichž je potřeba vybrat jen pár nejlepších. Můj systém možná může na první pohled působit trochu krkolomně, ale dlouhodobě mi vyhovuje nejvíc. Rozděluji ho do tří fází:

a) První výběr

V „prvním jednání“, okamžitě po importu fotografií do Lightroomu, fotografie projedu jednu po druhé a na ty, které se mi zdají použitelné, dobré, kvalitní a ostré, aplikuji vlaječku (v Lightroomu zkratka P). Můžete se rozhodnout, zda budete rovnou v této fázi vybírat i jednu nejvhodnější fotografie z dané série, nebo zvolíte zkrátka všechny použitelné a s nimi pak budete pracovat ve druhé fázi. Já většinou volím první variantu, takže do druhého „kola“ se dostane zhruba 5-10 % fotografií.

b) Hodnocení

Pokud jste zvolili druhou variantu, tedy že vlaječkou označíte všechny použitelné fotografie a teprve v této fázi budete „odznačovat“ ty, které nechcete použít, je nutné v této fázi znovu vybrané fotografie projet (v Lightroomu si je můžete vyfiltrovat vpravo dole kliknutím na Flagged), vybrat vždy jednu (nebo více, dle potřeby) z dané série a ostatní odznačit, vyřadit ze seznamu, tzn. sebrat jim vlaječku (v Lightroomu zkratka U). Fotografie, které vám zbyly, ohodnotíte hvězdičkami (v Lightroomu čísla 1-5).

Pro zjednodušení můžete vypustit hodnocení 1-2 hvěždičkami, protože když už jste fotografie vybrali jako použitelné, těžko je budete hodnotit tak nízko. Já tedy hodnotím 3-5 hvězdičkami, kdy plný počet dávám těm opravdu nejlepším (obvykle cca 0-4 fotografie z jednoho focení), čtyři hvězdičky těm velmi dobrým (většinou cca 60-80 % z vybraných) a tři těm, u kterých si chci ještě promyslet, zda je použiji, nebo ne (může záviset např. na tom, jak budou vypadat po postprocesu). Vyfiltrovat si fotky podle hodnocení můžete kliknutím na patřičný počet hvězdiček dole vpravo v liště nad pásem fotografií.

c) Druhý výběr

Druhý výběr aplikujte, zvlášť pokud fotografie zpracováváte ihned po focení. Tento výběr by měl vždy proběhnout s minimálně denním odstupem, a je to proto, že bezprostředně po focení můžete být velmi ovlivněni samotným procesem focení, a budete tak pravděpodobně vybírat jiné fotografie, než s odstupem určitého času, během kterého si necháte focení i fotografie rozležet v hlavě. Proto se k fotografiím vždy vracejte zpětně, abyste zjistili, zda jste vybrali ty pravé. V této fázi můžete buď projet znovu všechny fotografie, a nebo alespoň ty, které jste označili vlaječkou. Garantuji vám, že se vaše hodnocení jednotlivých fotografií ještě celkem znatelně změní.

K fotografiím se pak tímto způsobem můžete vrátit klidně ještě několikrát – za týden, za měsíc, ale klidně i za rok. Vaše preference a názory se s časem mění, takže fotografie, které jste před rokem určili jako nepoužitelné, vám mohou nyní připadat skvělé. Zároveň v postprocesu získáváte určité skills, takže s tím, co vám na některé fotografii kdysi připadalo jako nepřekonatelná překážka, si dnes můžete poradit raz dva.

Po této fázi se můžete vrhnout do úprav. S jednotlivým hodnocením fotografií nakládám zpravidla i dávno po dokončení postprocesu, a to tak, že pětihvězdičkové fotografie si dávám do svého portfolia (či na sociální sítě), čtyřhvězdičkové si nechávám v záloze a případně je mohu také někdy použít, kdyby se mi to hodilo, a tříhvězdičkové většinou nikde nepoužívám, ale klientovi je posílám zpravidla pro doplnění předem stanoveného počtu fotografií, které měly dle dohody či smlouvy vzniknout.

Pro ještě efektivnější zpracování můžete vybrané fotografie projet ještě po dokončení postprocesu, protože postprodukce fotografie zásadně ovlivní, a tak se může stát, že fotografie, která se zdála jako průměrná a ohodnotili jste ji třemi hvězdičkami, se může po postprocesu změnit klidně o dvě třídy, a stejně to platí i naopak. Finální přehodnocení fotografií tak můžete uskutečnit jako poslední fázi postprocesu.

Tento systém lze volit v kterémkoliv z programů umožňujících třídění souborů, protože všechny (snad až na pár výjimek) nabízí možnost hodnocení. Tuto funkci v sobě skrývají dokonce i oba nejpoužívanější operační systémy, Windows a macOS, takže k třídění fotografií teoreticky ani nemusíte otevřít žádnou aplikaci a fotografie si roztřídit přímo v oknech. Samozřejmě, že pokud s fotografiemi plánujete dále pracovat, lepší variantou je využít pro to samotnou aplikaci připravenou k postprocesu.

Používáte jiný systém pro filtrování fotografií? Třeba jednodušší a efektivnější? Podělte se o něj v komentářích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *