Některé tipy jsou natolik důležité a obsáhlé, že je třeba věnovat jim samostatné články. To nebude tento případ; dnes v seznamu na pokračování představím deset jednoduchých a rychlých tipů, které ale mohou velmi výrazně změnit vaše vnímání fotografie a mizanscény, zvlášť jste-li začínající fotograf a teprve hledáte způsoby, jak se vyvarovat určitým chybám a pozvednout úroveň vašich fotografií.
Nebojte se detailu
Nefoťte za každou cenu širokou scénu s mnoha objekty, kde má oko pozorovatele problém zjistit, co je vlastně hlavní tezí fotografie. Využívejte detail, a to i v případě, že nefotíte makro a nemáte makro objektiv. Detail má totiž krásnou funkci, a sice vtáhnutí do děje. Díky detailu můžete mnohem snáze a efektivněji vyprávět příběh.
Vyprávějte příběhy
Znáte tvorbu Adolfa Ziky? Jeho fotografie se vyznačují jednou nedocenitelnou vlastností – vyprávějí příběhy. A to je něco, na co byste měli vždy myslet. Snažte se fotografií něco sdělit, nefoťte jen náhodné objekty kolem sebe. Klidně si scénu naaranžujte, ale dbejte na to, aby vaše fotografie zachycovala určité emoce. Běžný pozorovatel si totiž nebude všímat ani tak technických detailů, ostrosti či kompozice, ale právě emocí a toho, co fotka o fotografovaném objektu říká.
Testujte perspektivy
Nebojte se různých perspektiv. Spousta začínajících fotografů fotí jen z úrovně očí, protože to považují za určitý standard, jistotu. Trénujte si různé perspektivy pohledu, protože i něco tak nepatrného jako přikleknutí může zcela změnit význam a příběh výsledné fotografie. Využívejte právě například podhled a nadhled; podhled v případě, že fotografovaný objekt má působit dominantně, nadhled v případě submisivity. Uvidíte, že fotografie dostane úplně jiný rozměr.
Experimentujte s technikou
Máte techniku? Tak se nebojte s ní experimentovat. Zkoušejte různá nastavení, různá ohniska, různé záběry. Dočetli jste se někde, že na portrét je ideální objektiv s ohniskem kolem 100mm? Možná. Ale proč byste nemohli nafotit portréty širokoúhlým objektivem? Ano, možná bude scéna lehce zdeformovaná. Ale pokud to bude váš umělecký záměr, vůbec ničemu to nevadí. Zkoušejte porušovat pravidla, děláme to všichni.
Nebojte se šumu
Šum je na fotografii obvykle něco nežádoucího a snažíme se jej za každou cenu odstranit. Můžete se k tomu postavit ale i zcela obráceně: Využívejte šum ve váš prospěch. Zvlášť u černobílé fotografie může šum působit uměleckým dojmem a dotvářet atmosféru scény. Samozřejmě to nepřehánějte a snažte se pracovat se šumem spíše v postprocesu, než abyste záměrně přidávali ISO. Ale nebojte se testovat, co s vašimi fotografiemi přidaný šum udělá. Někdy totiž právě tento aspekt může pozitivně ovlivnit fotografie, které na první dobrou působí obyčejně.
Experimentujte s dlouhým časem
Všichni jsme si svého času vyzkoušeli různé experimenty s dlouhou expozicí. Většina z nás od toho však po nějaké době dala ruce pryč. To však neznamená, že se už jako zkušenější fotografové nemůžete k dlouhé expozici vrátit. A vězte, že hrátky s dlouhým časem se nemusí nutně aplikovat jen na statickou scénu. Využijte dlouhou expozici např. u portrétu. A nemusí jít hned o desítky vteřin, při focení třeba ve městě úplně stačí půl vteřiny, díky které docílíte různých zajímavých efektů, přitom hlavní objekt zůstane ještě stále dostatečně ostrý.
Hledejte netypické záběry
Buďte kreativní. Řada začínajících fotografů má problém s tím, že nastavení scény a fotoaparátu jim zabírá prakticky veškerý čas a během focení už nemají možnost dívat se okolo sebe a hledat možnosti, jak své fotografie pozvednout o úroveň dál nějakým netypickým, originálním záběrem. Hledejte způsoby. Vidíte okolo sebe louži? Výlohu? Zkuste využít třeba odraz. Obyčejná fotka tak může dostat úplně nový rozměr.
Sledujte osvětlení
Totéž platí i se světlem. Světlo je na fotografii to vůbec nejdůležitější. Hledejte způsoby, jak osvětlit scénu jinak, než běžnými metodami. Stejně jako v předchozím případě, dívejte se okolo sebe. Pokud fotíte portrét např. ve městě, určitě někde narazíte na hezky osvětlenou výlohu. A co třeba světelná reklama? I ta se dá využít, abyste originálním způsobem osvítili hlavní objekt. Nezůstávejte u tradičních formátů fotografie a snažte se hledat co nejoriginálnější a nejkreativnější možnosti.
Využívejte různé režimy
Nezůstávejte jen u automatického režimu, a to i pokud jste úplný začátečník. To nejtěžší na fotografii je najít si svůj originální styl, osvojit si nastavení fotoaparátu je to nejmenší a zvládne to za pár dnů či týdnů praxe každý. Nezapomeňte na to, že váš fotoaparát pravděpdoobně umí kromě automatického a manuálního režimu i prioritu clony a času. To jsou formáty, které vám ušetří spoustu času a energie, ale zároveň vám umožní vytáhnout z vašich záměrů to nejlepší.
Ignorujte vyvážení bílé
Když budete jako začátečník hledat články a tipy na focení na internetu, narazíte na celou řadu užitečných, ale často i velmi starých článků. Nenechte se zmást, technika jde velmi rychle dopředu a to, co platilo před rokem (natož před deseti lety), nemusí platit dnes. Určitě jste se někde dočetli, abyste si dávali pozor na vyvážení bílé. Možná jste zvyklí ho pravidelně a pečlivě nastavovat přímo ve fotoaparátu. Na to už dnes můžete zapomenout, bílou totiž, stejně jako řadu dalších parametrů, můžete bez ztráty kvality nastavit až v postprocesu. Stačí fotit do RAWu, abyste mohli ze svých fotografií vytáhnout maximum.