Před několika týdny jsem se po čtvrt století s Windows rozhodl migrovat na Macbook. Přestože jsem dlouhou dobu značce Apple odolával a považoval ji za zbytečnou (a drahou) výstřednost, okolnosti mě donutily dát mu šanci, a to hned z několika důvodů. Tyto nyní uvedu i s komentářem. Na závěr pak popíšu několik situací, pro něž bych přechod z Windows na Macbook jednoznačně doporučil.
Displej
Zobrazovací plocha byla jedním z hlavních důvodů, proč jsem se k migraci odhodlal. Jako fotograf jsem měl možnost porovnat zobrazení stejných fotografií na (nutno říct že velmi slušném) notebooku s Windows a Macbooku a rozdíl je jedním slovem brutální. Samozřejmě, že notebooků s Windows existuje celá řada, a tak je otázkou, zda bych následující body vnímal stejně i u jiných přenosných počítačů. Nicméně Macbook je stroj určen primárně pro kreativce a displej i jeho parametry dle toho také vypadají.
Výkon
Porovnával jsem výkon na Macbooku a notebooku s Windows 10 (oba 16 GB RAM, oba Intel Core i7 a celkově relativně podobná konfigurace) zejména při práci s fotografiemi. Pokusil jsem se nasimulovat stejné podmínky pro oba, tzn. žádné zbytečné aplikace běžící na pozadí, práce okamžitě po restartu, naprosto stejná aktivita, tedy import fotografií ve formátu RAW z paměťové karty do počítače, import do Lightroomu, volba několika fotografií, jejich základní postprodukce a export do JPG. Macbook na tuto aktivitu potřeboval necelé dvě třetiny času oproti počítači s Windows. V kombinaci s výše zmíněným bodem to mluví za vše.
Kovové tělo
Možná pro vás schránka notebooku není podstatná. Jedním z důvodů přechodu pro mě však bylo celokovové tělo Macbooku, které oproti drtivé většině plastových notebooků s Windows působí zkrátka luxusním dojmem. Ne snad, že by dojem byl důležitý, ale v případě, že často jednáte s klienty, může být i zvolená technika (a nejen její tělo, ale i spolehlivost, o tom ale dále) jedním z rozhodujících faktorů. A co je ještě důležitější, odolnost robustního kovu oproti plastu je samozřejmě podstatně vyšší (třebaže je náchylnější na poškrábání, takže je potřeba i tak dávat pozor při přenosu zařízení).
Ovládání
Je až neuvěřitelné, jak Apple myslí na to, aby veškeré jeho produkty zjednodušovaly svým uživatelům život. Macbook je toho zářným příkladem. Možnosti ovládání, kterých je nepočítaně, od intuitivních gest na Trackpadu, která jsem si okamžitě zamiloval, přes primitivní vyhledávání v aplikacích, oproti kterému je Microsoft stále někde na přelomu tisíciletí, až po Touchbar, který (pokud si na něj zvyknete) skvěle doplňuje komplexní systém ovládání Macbooku, toto je zkrátka faktor, který budete na Applu milovat, protože vám nejen práci podstatně zjednoduší, ale jsou to také prvky, které díky své plynulosti vypadají dobře a jejich používání je těžce návykové.
Životnost
Jak je známo, životnost (především v tom tržním smyslu slova) u produktů Apple je obecně podstatně vyšší, než u jakýchkoliv ostatních značek, a to jak v segmentu notebooků, tak telefonů. Letošní verzi Macbooku za dva roky prodáte možná i za 90 %, určitě však za 80 % aktuální tržní ceny, ani za čtyři roky cena pravděpodobně neklesne pod 70 %, budete-li se o svůj stroj dobře starat. Notebooky HP či Lenovo (které zmiňuji jen proto, že jsem je dříve používal) ztrácejí na své hodnotě podstatně rychleji a bez ohledu na konfiguraci budete dva roky po koupi rádi, že za ně dostanete 60 % jeho původní hodnoty.
Kdy uvažovat o migraci?
A za jakých okolností byste měli, nebo přinejmenším mohli, uvažovat o přechodu z Windows na Mac, a to i přesto, že jste navyklí konzervativci, jako já? Pokud na počítači pracujete denně a využíváte náročné aplikace pro svou práci, patříte právě mezi ty, kterým by tato migrace mohla zásadně usnadnit pracovní život. Ať už je to práce s větším množstvím zobrazovacích dat, tzn. fotografie, video, grafika, ať už je to práce s animacemi, náročnějšími efekty, aktivita v architektonických programech a aplikacích pracujících s 3D prostorem, právě pro vás je Macbook Pro jako dělaný. Přechodu se nebojte, není zdaleka tak náročný a zvykání na nové pořádky vám nebude trvat ani z poloviny tak dlouho, jak si myslíte.