Ikigai je další japonská filozofie, o které na tomto portálu píšu a věřím, že i vám může nabídnout jistý náhled na to, kam váš život směřuje, kam by měl směřovat a jak ho změnit. Jak už to u japonských myšlenek bývá, i “ikigai” je velmi jednoduchým principem, jehož definování v praxi však může být velmi složité, pro řadu lidí i nemožné.
Ikigai je myšlenka, dle které bychom měli při hledání smyslu života respektovat čtyři aspekty: Co máme rádi, co umíme, za co dostaneme zaplaceno a čím přispějeme společnosti. Znamená to, že aktivita, která v našem životě hraje hlavní roli, by měla splňovat všechny tyto prvky, abychom si byli jisti, že jsme našli náš smysl života.
A dává to smysl. Abychom byli zcela naplněni tím, co děláme, musíme mít jistotu, že nás to baví (protože bez toho se netěšíme a jsme neštastní), že to umíme (protože bez toho, abychom se posouvali dál, to dříve či později vzdáme), že za to dostaneme zaplaceno (protože cílem drtivé většiny lidí je živit se tím, co nás baví) a že tím přispějeme společnosti (protože je dobré naší aktivitou aspoň do jisté míry “vracet” něco pozitivního).
Řekněme si to příkladu. Pana Nováka baví truhlařina, technologie a cestování. Aspekt mít danou činnost rád tedy splnuje u všech tří aktivit. V cestování však nevidí způsob, jak se uživit a přispět společnosti. Technologiím zatím příliš nerozumí, teprve se s nimi seznamuje, a tak nesplňuje fakt, že dané oblasti rozumí. Truhlařinu vystudoval s vyznamenáním, čili u této činnosti splnuje i fakt, že mu daná aktivita jde, že ji umí. Zároveň našel cestu, jak přispívat společnosti – ve volných chvílích a z odřezků dřeva staví boudy pro psy, které věnuje místním útulkům. Znamená to, že pan Novák naše svůj “ikigai” v truhlařině.
Možná to zní jednoduše, ale v praxi celá řada lidí bojuje s hledáním ikigai (aniž by si toho třeba byli vědomi) léta, desetiletí, mnohdy i celý život. Velmi často totiž zjistíte, že u vašich oblíbených aktivit aspoň jeden (ale častěji i dva či tři) aspekt selhává. Proč je tedy ikigai vhodným mindsetem, který byste si měli osvojit?
Jednoduše proto, že lidé jsou zvyklí definovat a analyzovat veškeré aspekty svého života. Někde hluboko ve svém podvědomí většina lidí ví, že něco takového hledá. Tím, že celý tento proces pojmenujeme, mu však dáváme smysl a cíl. Stanovujeme pravidla, kterých je třeba dosáhnout, abychom našli smysl života. Teprve když pravidlům dáme tvář, můžeme se snažit jich dosáhnout a odpovídat si na to, jestli už jsme jich dosáhli.
Zkuste si sepsat několik aktivit, které ve svém životě děláte, případně cílů, kde byste rádi jednou skončili. Ať už jste (či chcete být) manažer, fotograf, markeťák, stavař, grafik, truhlář, ať už vás baví hra na klavír, hraní počítačových her, sport či puzzle, sepište si veškeré tyto aktivity, vytvořte si tabulku a odškrtejte si, který ze čtyř aspektů daná činnost splňuje. Našli jste už svůj ikigai? Pokud ne, hledejte dál, nebo se snažte najít cesty, jak u vaší oblíbené aktivity proměnit u potřebných faktorů “ne” na “ano”.