Proč mít svůj vlastní bucketlist

Dříve či později se každý z nás dostane do fáze jakési letargie, která souvisí s nesplněnými životními sny. Ať už je váš život sebepestřejší, v určitém momentě zjistíte, že jste možná zatím nestihli spoustu věcí, které jste vždycky chtěli udělat. Sami se teď zastavte a zamyslete, jestli jste udělali všechno, co jste mohli, abyste si splnili svoje životní sny. Jsem si téměř jist, že řada z nich zůstala někde hluboko, aniž by vás vůbec napadlo pro jejich splnění dělat patřičné kroky.

Přitom je to důležitější, než se zdá. Dokud vaše sny zůstanou ve fázi snů, nebudete mít motivaci dělat cokoliv, abyste si je splnili. Teprve když vystoupíte ze své komfortní zóny a začnete pro jejich plnění dělat vše, spolu s nimi začne i vaše životní cesta dávat smysl. A nemusíme ani zacházet do filozofických úvah, pravdou je, že mnohem spíše budete litovat věcí, které jste v životě neudělali, než těch, které jste udělali.

Schválně si zkuste napsat seznam několika věcí, které jste vždycky chtěli udělat, ale zatím jste se k nim nedostali. Nemusíte začínat ve velkém, stačí deset bodů, které považujete za reálné. Teprve když si je napíšete a zamyslíte se nad nimi, zjistíte, že jste se vlastně zatím ani nepokusili tyto sny si splnit. Přitom když s tím začnete, váš život bude pestřejší, zajímavější a na konci té cesty budete mít pocit, že jste udělali všechno, co šlo. A to i v případě, že se vám některé sny splnit nepodaří.

Jedním z mých životních snů bylo přestěhovat se na čas do zahraničí, ideálně do Londýna. Tento sen ve mně zrál více než dekádu, než jsem se rozhodl k jeho splnění. A i přesto, že můj pobyt tam neměl příliš dlouhého trvání, považuji tento krok za jeden ze zlomových okamžiků mého života. Až potom jsem začal brát vážně sny, které si chci v životě splnit, a až ve třiceti letech jsem začal pracovat na svém bucketlistu, abych zjistil, že na řadu položek mi už příliš času nezbývá. Stárneme, aniž bychom si to uvědomovali, a spousta věcí, které dnes můžeme udělat, budou za pět, deset či dvacet let definitivně nesplnitelné. Proto se svým bucketlistem začněte už teď.

Neznamená to, že si musíte každý den splnit jeden velký cíl. Ale dát svým snům tvář a pokusit se je jeden po druhém plnit, třebaže se to u řady z nich nemusí podařit, je něco, co vám dá v životě směr. A především, v momentě, kdy už na některé tyto sny bude pozdě, nebudete litovat toho, že jste to aspoň nezkusili. I v případě, že se sny splnit nepodaří, vždycky vám bucketlist dá cestu, která je vyšlapaná řadou zajímavých zážitků. A to je právě to, k čemu bucketlist slouží. Ne k tomu nutně si každý jeden cíl odškrtnout, ale spíše k tomu vydat se na cestu, která je v konečném důsledku cílem.

A co třeba obsahuje můj bucketlist, abyste se mohli inspirovat? Níže přikládám deset bodů, které jsem si už splnil, a deset těch, které ještě plánuji.

Splnil jsem si:

Pracovat v zahraničí
Navštívit New York
Začít podnikat
Pravidelně přispívat na charitu
Vidět v akci Rafaela Nadala
Vidět zápas NHL
Vyhrát pokerový turnaj
Vidět 100 filmů ze svého seznamu
Naučit se plynule anglicky
Napsat vůli

Co plánuji:

Zaběhnout půlmaraton
Naučit se obstojně na klavír
Vidět polární záři
Letět vrtulníkem
Navštívit Amazonii
Přednášet na Obzorech
Na pár dní zažít hollywoodský luxus
Začít jíst zdravěji
Přečíst 100 knih ze svého seznamu
Jet na olympiádu

A jaký je váš seznam?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *