Proč se naučit pracovat v Google Workspace

Google Workspace je sada pracovních nástrojů společnosti Google, která byla v posledních letech tímto technologickým gigantem doladěla k naprosté dokonalosti. Rád bych se stručně rozepsal o tom, proč stojí za to navyknout si na používání tohoto systému a proč si dnes už neumím představit práci a vlastně ani osobní život bez tohoto balíku služeb, které lze využívat s určitými limity zdarma a nebo je možné si za více funkcí připlatit pár korun měsíčně.

Osobně jsem na sílu Google Workspace přišel před pár lety, a to v souvislosti s kancelářským balíčkem, který Google nabízí (a stále zdokonaluje), tedy klasický Word, Excel a podobně. Vlastně jsem se k balíčku dostal náhodou, když jsem si před lety koupil nový notebook, na němž chyběl standardní kancelářský balík Microsoft Office a potřeboval jsem na pár dní najít alternativu, než si balík zakoupím. K tomu však nakonec už nikdy nedošlo a pravděpodobně už nikdy nedojde.

Začal jsem využívat zejména Word a Excel, tedy v podání Google Docs a Sheets, a zjistil jsem, že mi velmi vyhovují dvě věci: Automatické ukládání v reálném čase a možnost dostat se k souborům odkudkoliv, protože zůstávají na vašem cloudovém úložišti. Během práce s těmito nástroji jsem se postupně dostal k mnohým dalším, které jsem jeden po druhém začal objevovat a aktivně využívat. V současné době jsem na balíku nástrojů od Google existenciálně závislý, aniž bych to však viděl jako problém.

Myslím, že Googlu se celkem nenápadným způsobem podařila jedna zásadní věc, a sice vyrovnat se v konektivitě mezi jednotlivými službami firmě Apple, která tím byla proslulá. Samozřejmě, co se hardwaru a jeho propojení týče, v tom trendy stále buduje nakousnuté jablko. Výsadou Googlu je však software, a stejně jako já jednotlivé nástroje Workspace objevoval postupně, i Google postupně přidával další a další, ty stávající zdokonaloval, aby vytvořil plnohodnotnou síť pracovních nástrojů.

Nevyužívám zdaleka všechny funkce, momentálně si předplácím 2 TB cloudového úložiště a v jeho rámci používám následující aplikace (zahrnu veškeré možnosti od firmy Google, včetně těch, které nemusí být přímo součástí Workspace): Chrome (denně), Kalendář (denně), Kontakty (denně), Docs (denně), Sheets (denně), Drive (denně), Gmail (denně), Keep (denně), Youtube (denně), Analytics (denně), Ads (párkrát týdně), Pay (párkrát týdně), Home (párkrát týdně), Play (párkrát týdně), Slides (občas), Translate (občas), Search Console (občas), Meet (občas).

Aplikací nabízí Workspace však podstatně víc, některé mi vyhovují více, jiné méně, každopádně faktem je, že se Googlu podařilo propojit mezi sebou jednotlivé aplikace velmi zkušeně a intuitivně, takže pokud možno každou novou funkci, kterou potřebuji, se snažím využívat právě od Googlu, abych zachoval nekonečné možnosti vzájemné synchronizace. Ze všeho nejvíc mi vyhovuje, že se vše odehrává na cloudu, tudíž ničím ze zmíněných aplikací nezahlcuji interní paměť počítače a ke všemu mám vždy přístup odkudkoliv.

Abyste mohli naplno využívat Google Workspace se vším, co nabízí, včetně zálohování dat na cloud, je třeba si zaplatit aspoň některý ze základních balíčků Google One. 15 GB máte zdarma ke každému založenému e-mailu, rozšíření pak stojí od pár desítek korun až po několik tisíc. Za 2 TB zaplatíte tři stovky měsíčně, za 10 TB patnáct stovek, za 20 TB tři tisíce a za 30 TB čtyři a půl. Pro dokumenty postačí původní neplacená 15 GB verze, pro zálohování základních nejdůležitějších médií se hodí připlatit tři stovky za 2 TB prostoru, pro pravidelné zálohování větších souborů se pak hodí 10 či více TB.

Myslím ale, že pro drtivou většinu uživatelů bude stačit 2 TB. 300,- měsíčně je směšná částka, vezmeme-li v úvahu, co vše je součástí tohoto pracovního prostoru a jak vám práce v aplikacích Googlu zjednoduší nejen pracovní, ale i osobní život. Mezi můj denní chleba tak patří např. plánování týdne v Google Kalendáři, evidence kontaktů, práce v Docs a Sheets, využívání Google Disku, samozřejmostí je Gmail a Chrome. Méně často pak používám řadu dalších aplikací, které sice nepotřebuji užívat denně, ale i tak neodmyslitelně patří k mojí práci a díky synchronizaci se všemi ostatními službami tak vytváří jakýsi můj virtuální prostor, v němž vzniká 90 % všeho, co profesně dělám.

Během posledních měsíců jsem zjistil, že řada lidí využívá některé služby od Googlu, ale většinou spíše nahodile. Nevím o mnoha lidech, kteří by si na Google Workspace kompletně založili svou pracovní morálku a vnímali jej jako celek, který funguje nejen jednotlivě, ale i vzájemně. Pokud stále ještě nemáte pocit, že váš time management a virtuální setup dosahuje stoprocentní efektivity, podívejte se, co vše Google Workspace nabízí a zda to nebude právě tento balíček, který vám, stejně jako mně, podstatně zjednoduší život.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *