Co je Loupedeck a proč ho potřebujete

Ať už jste fotograf, grafik, kameraman, střihač, možná po celou svou kariéru bojujete s profesním a uměleckým time managementem a hledáte cesty, jak si značně usnadnit a urychlit práci. Jestliže neznáte finský lovebrand LoupeDeck, zbystřete, protože tahle černá deska vás bude zajímat. Skandinávci opět válí a přichází na trh s nenápadnou, i když dost stylovou klávesnicí, která se pro vás může stát něčím, co jste dlouho potřebovali, aniž byste o tom dosud měli tušení.

LoupeDeck je na českém trhu relativně nová záležitost, která v odborných kruzích vzbuzuje vášnivé diskuze. Značka, která své financování získala v crowdfundingové kampani, kde dokázala vydělat téměř 500 % z původní požadované částky, není jen tak ledajaká komerční firma honící se za astronomickými zisky. Je to brand, který vás od prvního vybalení emocionálně zasáhne, protože – i když to může znít jako klišé – je dělaný srdcem. Od fotografů pro fotografy.

Představte si, že už nebudete muset používat myš a trefovat se v posuvnících mnoha parametrů přesně na místo, které splňuje vaše požadavky na úpravu fotek. Představte si, že střih videa bude mnohem jednodušší, intuitivnější, rychlejší a pohodlnější, než kdy dřív. Představte si, že díky desce o velikosti obyčejné klávesnice budete mít možnost ušetřit desítky procent času, který jste byli dosud zvyklí strávit nad postprocesem. To je LoupeDeck.

Tuhle vychytávku, kterou lze považovat za jeden z nejvýznamnějších výrobků pro umělce posledních let, dostanete v krabici, která není o moc větší, než samotný produkt. Už tam je evidentní skandinávská ekologická stopa – žádná “omáčka” okolo, nic zbytečného navíc, jen stěžejní produkt a krásné balení, které vás zahřeje na srdci. Je zkrátka znát, že LoupeDeck je brand, za nímž stojí lidé, kteří vědí, co dělají, vědí, proč to dělají, a chtějí tuto misi či poslání předat dál.

Když krabici, kterou vám zaručeně bude líto vyhodit, definitivně rozbalíte, budete v ruce držet designově velmi povedený “mixážní pult” – alespoň na první pohled to tak vypadá, než zjistíte, že každý prvek má svůj popis přímo odkazující na fotografickou postprodukci. Expozice, saturace, kontrast a mnoho dalšího, to jsou termíny, s nimiž se jako fotografové setkáváme dnes a denně a dosud jsme byli zvyklí pro jejich korekci používat myš nebo klávesové zkratky.

Díky LoupeDecku už se nemusíte nikde a nikam přepínat, prostě naimportujete fotografie a upravujete. Naprosto mě šokovala odezva, která je okamžitá, prakticky v reálném čase. Před zapojením jsem očekával mírné zpoždění v odezvě a jen doufal, že nebude tak dlouhé, aby narušilo zcela novou éru time managementu, kterou jsem právě držel v rukách. Zpoždění přitom není žádné, LoupeDeck s Lightroomem pracuje rychle, svižně a bez kompromisů. Mírné obtíže jsem měl zpočátku s šipkami, kdy mě jedno zmáčknutí šipky doprava posunulo ne o jednu, ale rovnou o několik fotek. Nešlo o omyl v nastavení, ale o problém v komunikaci LoupeDecku s počítačem nebo s aplikací; vyřešil ho restart počítače.

Co mě zarazilo, je fakt, že LoupeDeck i navzdory dnešní bezdrátové době lze s počítačem propojit jen USB kabelem. Škoda, říkal jsem si v první chvíli. Na druhou stranu je otázkou, do jaké míry by naši finští kolegové dokázali zachovat nulové zpoždění odezvy v případě, že by měl LoupeDeck i bezdrátové připojení. Vnímám to tak, že kabel je určitá daň za neuvěřitelnou rychlost, kterou jsem ani v nejmenším neočekával.

V internetových (zejména zahraničních) recenzích můžete narazit na výtky k dílenskému zpracování produktu. Klávesnice, ačkoli je na první pohled designově velmi povedená, má relativně “laciná” plastová tlačítka, jako starší klávesnice, na které jsme byli zvyklí před deseti, patnácti lety. I to může na první dobrou trochu polechtat mozkové závity, nicméně faktem je, že tlačítka přesto působí docela robustním dojmem a nezdá se, že by byla nějak zvlášť náchylná na poškození. Pokud do nich nebudete pod náporem nepovedených fotek třískat, měly by vydržet bez újmy.

To, co dělá LoupeDeck naprosto fantastickým produktem, není design, a nakonec vlastně ani rychlost jeho fungování. Jsou to možnosti nastavení, které jsou bez špetky přehánění fenomenální. LoupeDeck totiž má svou šikovnou, jednoduchou a přehlednou aplikaci, v níž můžete všechny posuvníky a tlačítka na vašem decku nastavit na libovolné hodnoty v rámci dané aplikace. A nejen to – jednoduchým stiskem jednoho tlačítka můžete vaší pracovní plochu přepnout do alternativní pracovní plochy, kde můžete mít všechny prvky nastavené zase jinak. A k tomu všemu je tu ještě funkce FN, jejímž přidržením v kombinaci s libovolnou klávesou můžete přiřadit další funkce. Možných kombinací nejsou desítky, ale stovky. A to z LoupeDecku dělá stroj na čas, jehož veškeré možné funkce jsou prakticky nevyužitelné.

Ergonomie je parádní. Rozložení tlačítek se možná může na první pohled zdát (pro fotografa) trochu nepochopitelné, nicméně při úpravách v praxi zjistíte, že je velmi intuitivní. Ke všem kladům přispívá fakt, že stanice je relativně lehká, váží jen 710 gramů a i navzdory hodně vystouplým otočným prvkům se snadno schová v batohu či kufru. Díky tomu můžete svou stanici nosit všude, kde je potřeba, a používat ji jako každodenní doplněk pro vaši postprodukční rutinu. Doma i na cestách.

LoupeDeck+ je již druhá verze této “klávesnice”, která oproti původní verzi jen opravila pár (důležitých) drobností a udělala z produktu v praxi dlouhodobě využitelný výrobek. Aktuální nejnovější verzí je LoupeDeck CT, který už je úplně jiný – má čtvercový formát, dotyková tlačítka a podporu některých dalších aplikací. Já osobně jsem si však našel zalíbení v “pluskové” verzi, která mi imponuje svou jednoduchostí a přitom maximální možnou efektivitou, kterou můžete jako fotograf (nebo grafik, nebo střihač) vynaložit.

LoupeDeck+ podporuje programy Lightroom Classic, Photoshop, Premiere Pro, Affter Effects, Audition, Aurora HDR, Capture One a Final Cut. Zda je to dostačující, to je otázka; nemám dojem, že by mi u tak geniálního produktu příslušelo vyčítat mu drobnosti, ale uvítal bych podporu např. Sony Vegas, který patří mezi nejčastěji používané střihačské programy a LoupeDeck+ (ani CT) jej bohužel nepodporuje. To už jsou ale skutečně detaily. LoupeDeck je lovebrand od fotografů pro fotografy, a já jej hodnotím ryze jako fotograf a grafik; netestoval jsem ho u videa a nevím tedy, jak dobře a efektivně funguje. Pro můj Lightroom i Photoshop je to však od nynějška nejlepší přítel.

Závěr

Čas od času se na trhu objeví produkt, který se stane jakýmsi magnum opus vaší kariéry. Pro mě osobně takovým produktem je LoupeDeck, a to nejen proto, že se s ním výborně pracuje, že je designově stylový a funkčně jednoduchý a rychlý, ale i proto, že je to zkrátka úderná značka, z níž dýchá chuť posouvat umělce dál. A to je skvělé. Samozřejmě existuje pár detailů, s kterými se do budoucna dá pracovat, ale myslím, že finská společnost má dobře nakročeno k tomu stát se v našich oborech legendou.

Plusy

Jednoduché a krásně zpracované balení
Stylový design
Jednoduchost propojení a fungování
Rychlost fungování prakticky v reálném čase bez zpoždění
Podpora nejpoužívanějších programů pro fotografy, grafiky i střihače
Prakticky neomezené možnosti vlastního nastavení a přizpůsobení
Jednoduchá a přehledná aplikace LoupeDeck
Pohodlná ergonomie, na kterou si okamžitě navyknete
Hmotnost jen 710 gramů
Vývoj, který jde dopředu a postupně napravuje nedostatky
Lovebrand, díky němuž nelze LoupeDeck nemilovat

Minusy

Zatím neexistuje možnost bezdrátového připojení
Některé plastové komponenty působí “laciným” dojmem
Podpora jen těch nejpoužívanějších aplikací
Příležitostné bugy (čas od času, nenarušují práci)
Pro někoho nelogické uspořádání prvků

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *