Zakládáme Youtube kanál I.: Technika

Rozhodli jste se začít natáčet videa na Youtube, ať už pro zábavu, kvůli popularitě, nebo třeba jako součást strategie vaší značky? Pak v dnešní době nepatříte mezi výjimky. Přesto existují způsoby – a možná trochu překvapivě nepříliš drahé – jak se odlišit od konkurence a dělat to lépe. Rozdíly jsou v detailech, ale právě tyto detaily tvoří celek. Dnes se zaměříme na technickou stránku věci, čili techniku, kterou budete k natáčení kvalitních videí potřebovat.

Kamera

Ve vašem arzenálu samozřejmě nesmí chybět kvalitní kamera. Nemusí se hned jednat o profesionální stroj za stovky tisíc, docela postačí APS-C (či samozřejmě ideálně full frame) zrcadlovka či bezzrcadlovka, která však musí splňovat několik vlastností: Minimálně FullHD video (ideálně časem neomezené), relativně dlouhá výdrž baterie (protože se může stát, že metodou pokus-omyl budete natáčet jedno video naněkolikrát), v ideálním případě i otočný displej, abyste ze svého pohledu viděli úhel záběru i sebe samého (pozor ale, aby vás to nelákalo dívat se při natáčení na náhled; měli byste mluvit přímo s diváky, tedy do objektivu). Když bude mít vaše kamera ostření na oko, pak máte co se one-man-show videa týče prakticky vyhráno.

Objektiv(y)

Budete-li mít kameru s výměnnými objektivy, pak možná investujte do skla více financí i energie při výběru, než do samotného těla. Objektiv je totiž primárně tím, co dělá kvalitu fotky, a u videa samozřejmě platí totéž. Pro Youtubera bude ideální buď pevné širší ohnisko (např. 24mm či 35mm), které vám může vyhovovat díky zpravidla nižšímu clonovému číslu a tudíž širším možnostem natáčení v horších světelných podmínkách (plus jako bonus větší hloubka ostrosti), nebo nějaký univerzální zoom typu 24-70mm, který mimo studia můžete užívat i na univerzální focení.

Stativ

Pevný a kvalitní stativ je nutností. Kamera na něm bude stát po celou dobu vašeho natáčení, takže je třeba, aby byl stativ dostatečně stabilní a variabilní co se práce s úhlem záběru týče. Na stativu určitě nešetřete. Neznamená to, že potřebujete stativ za deset tisíc, ale určitě bych se poohlížel minimálně ve střední třídě, kde se ceny pohybují zhruba od 2 do 4 tisíc. Nezapomeňte myslet na maximální výšku stativu, což bude pro vaše potřeby zásadní parametr. Vlastnosti stativu přizpůsobte vašim studiovým možnostem.

Mikrofon

Pokud si myslíte, že do začátku se bez mikrofonu obejdete, pak vás vyvedu z omylu. Jistě, pokud do techniky nechcete investovat nic, nezbyde vám, než využít laciný mikrofon zabudovaný ve vašem notebooku či počítači. Častým nešvarem mezi Youtubery však je dát si ohromnou práci s kvalitou videa, přitom na zvuk tak trochu zapomínají. Logiku však dává opak: Když video nebude ideální, v podstatě se nic neděje, protože jako Youtuber budete pravděpodobně sdělovat informace svým hlasem, čili na kvalitní zvuk byste měli dbát ještě víc, než na obraz. Přitom dobrý streamovací mikrofon seženete už od tisícovky dvou, mrkněte např. na značky HyperX, Trust či Uber.

Světla

Možná se vám zdá, že je nepotřebujete, protože můžete využít vaše velká okna a přirozené osvětlení. Samozřejmě, je to varianta. Pokud to ale s natáčením videí myslíte vážně a chcete docílit nejvyšší kvality, pak je minimálně jedno, ale ideálně aspoň dvě daylight světla nutností. Nemusíte na sebe svítit zrovna tolik, aby vaše pleť byla na videu přepálená, ale přisvítit se znamená, že váš foťák bude moci i za horších podmínek jít na nejnižší hodnoty ISO, což se rovná nižšímu šumu a lepšímu dynamickému rozsahu. Tím pádem i podstatně kvalitnějšímu záznamu, než bez světel. Právě kvalitní světlo totiž tvoří fotografii i video, a možná byste se divili, jak krásný a kvalitní záznam byste byli schopni natočit pouhým mobilem střední třídy, kdy budete mít perfektně osvětlenou scénu (a naopak, jak příšerné záběry můžete natočit profesionální kamerou, když bude světla málo).

Dálková spoušť

Není úplně nutností, ale hodně vám ulehčí práci a ušetří data i baterii kamery. Protože scénu budete mít pravděpodobně pečlivě připravenou a při natáčení budete sedět (ve většině případů) za stolem, než abyste se při každém zaškobrtnutí museli zvedat, vypínat kameru a zase zapínat, stačí mít po ruce ovladač, kterým můžete zapínat kameru i natáčení jen v případech, kdy je opravdu potřeba.

Střižna

Ani střižnu mít rozhodně nemusíte. Kdybyste ale chtěli svůj kanál pozvednout na zcela jinou úroveň a používat třeba více kamer, zvukovou techniku, dělat live streamy či další záležitosti, můžete si pořídit střižnu, což je relativně malá (a na videu velmi pěkně vypadající) krabička, která má řadu různých vstupů a výstupů a můžete z ní ovládat kompletně celou vaši scénu, od kamer přes zvuková zařízení až po (u některých dražších řešení) světla.

Celý seriál Zakládáme Youtube kanál:

Zakládáme Youtube kanál I.: Technika
Zakládáme Youtube kanál II.: Vybavení studia
Zakládáme Youtube kanál III.: Příprava
Zakládáme Youtube kanál IV.: Hardware a software
Zakládáme Youtube kanál V.: Můj setup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *