Proč investovat do značky Peak Design a v čem je unikátní

Funguje teprve něco málo přes dekádu, přesto už patří Peak Design mezi vůbec největší fotografické lovebrandy. Pokud produkty od této vskutku geniální značky znáte, pak pravděpodobně tušíte, že nepatří k nejlevnějším. Jestli je však nějaká značka důkazem tvrzení, že za kvalitu se platí, pak je to právě Peak Design.

Domácí firma vybudovaná Peterem Deringem započala svou kariéru na Kickstarteru úspěšnou crowdfundingovou kampaní. Důvod byl jednoduchý: Zakladatel a jeho tým zkrátka nestáli o to, aby jim do jejich vize mluvili externí investoři. A třebaže nabídky měli, zůstali u pozvolného budování společnosti takzvaně „na koleni“. I to lze považovat za klíčový krok Peak Designu, protože vize Petera Deringa byla pokroková.

Přitom na počátku byla zcela primitivní myšlenka: Vytvořit kvalitní a intuitivní produkty, které fungují. Jestli dnes, po více než deseti letech praxe, něco definuje produkty od firmy Peak Design, pak je to právě funkčnost. Konec konců to říká samotný název: Ono „Design“ totiž neznačí jen to, jak produkty vypadají, ale i to, jak usnadňují fotografům každodenní život.

Peter Dering vyvíjel značku Peak Design v zásadě během svých cest, kdy narážel na různé překážky a uvažoval o způsobech, jak by je mohly budoucí výrobky řešit. A tato stopa je na značce skutečně znát, vždyť každý produkt od této americké značky je něčím, co každému pokročilému fotografovi geniálním a přitom jednoduchým způsobem zdokonaluje život, ať už jsou to batohy, brašny, držáky, popruhy či stativy.

Peak Design se, přinejmenším v našich končinách, proslavil zejména svými batohy, které se mohou chlubit třemi benefity: Jsou designově líbivé, jsou velmi kvalitně vyrobené, čili i odolné, a především jsou koncepčně naprosto geniálně řešené. Pravda, třeba za velmi oblíbený Everyday Backpack zaplatíte od sedmi tisíc korun výše. Na druhou stranu, batoh od Peak Designu vám s největší pravděpodobností i při velké zátěži vydrží dlouhá léta.

A v tom je právě rozdíl Peak Designu oproti jiným značkám. Nejde o spotřební zboží, ale o dlouhodobou investici. Proto se stal lovebrandem a proto na něj řada fotografů včetně mě nedá dopustit. Protože co od batohu očekáváte jiného, než že se do něj vejde rychle a snadno vše, co potřebujete, že ochrání vaši techniku na cestách, a ještě navíc dobře vypadá? A to je právě to, o co se Peak Design snaží. Řešit problémy fotografů efektivním způsobem. Peak Design nemá rychloobrátkovou strategii, nechce prodat co nejvíc produktů a vydělat co nejvíc peněz. Chce zejména tvořit a prodávat těm, kteří jeho produkty ocení.

Proto v portfoliu značky najdete kromě batohů i šikovné brašny na drobnosti, na hygienické výrobky, geniální držák fotoaparátu i dalšího objektivu na popruh či chytrý cestovní stativ. Lze říct, že Peak Design je takový Apple v segmentu fotografie: Buď vytváří zcela nové, vizionářské produkty, které mají duši, dobře vypadají a především fungují, a nebo vezmou výrobek, který už existuje, a udělají ho lepší, chytřejší, variabilnější, jednodušší, pohodlnější, přívětivější pro uživatele.

Podívejte se na produkty Peak Designu. Kvalitu garantuje samotný příběh a filozofie značky, stačí si jen vybrat právě ty výrobky, které potřebujete. A i když u Peak Designu lidovou cenu nenajdete, můžete si být jisti, že se vám i z finančního hlediska jeho produkty vyplatí, protože vydrží dlouhodobě a budou vám sloužit přesně tak, jak potřebujete. A jsem si jist, že když dáte tomuto geniálnímu lovebrandu šanci, zachrání vás v praxi tolikrát, že za něj budete – stejně jako já – děkovat.

Peak Design nepotřebuje mohutný a agresivní marketing. Obecně se domnívám, že v hypotetickém světě, kde by všechny produkty byly jako výrobky Peak Designu, by žádný marketing nebyl potřeba. Tím nejdůležitějším prvkem marketingu, od kterého se vše odvíjí, je totiž produkt. A když máte produkt, který je doladěn k absolutní dokonalosti, najde si své zákazníky snadno a rychle. Ne snad, že by cesta Peak Designu na vrchol byla snadná. Stačilo mu však pouhých pár let na to, aby se stal milovanou značkou, která žije sama za sebe, obejde se bez investorů a ve svém oboru je svatým grálem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *