V předchozích čtyřech dílech jsme si představili různé úrovně plánování vlastního Youtube kanálu na úrovni. Když je všechny splníte do puntíku, věřím, že vás úspěch nemine, ačkoli s tím nejdůležitějším vám nakonec nikdo neporadí, a to je obsah, jenž bude rozhodovat o tom, jakou bude mít váš kanál sledovanost a popularitu. Třebaže já osobně s Youtube kanálem teprve začínám, jako markeťák jsem v minulosti ohledně toho dělal řadu rešerší a radil některým klientům v začátcích jejich Youtube kariéry, takže jsem spoustu aspektů okoukal od „konkurence“ a nabízím zde kompletní seznam mého setupu, který je momentálně připraven na ostrý provoz.
Kamera
Jako kameru momentálně používám svůj Canon EOS R6. Nemyslím, že je nutné investovat do kamery vyšší desítky tisíc, ale vzhledem k tomu, že focení dělá zhruba polovinu mé obživy, musím vlastnit profesionální fotoaparát, a tak zatím nepovažuji za nutné kupovat další tělo speciálně na natáčení. Časem budu určitě uvažovat o koupi dalšího těla, abych mohl prostříhávat záběry (pravděpodobně ale ne profesionálního, na to vystačí např. APS-C či něco na způsob Sony ZV-1).
Objektivy
I u objektivů jsem nedělal drahoty a vystačím si s tím, co mám. Momentálně jako nejlepší objektiv pro použití na Youtube vnímám Sigmu 35mm f1.4 Art, kde oceňuji nejen relativně široké ohnisko, ale i výbornou kresbu a zejména vysokou světelnost, která mi umožňuje natáčet i za horších světelných podmínek a zároveň využít nízkou hloubku ostrosti a tím i velice efektní záběry. Před několika měsíci jsem si čistě pro Youtube potřeby pořídil objektiv s ohniskem 14mm, ale usoudil jsem, že tak široké ohnisko není nutné, ba naopak je nežádoucí, protože celkem značně zkresluje realitu. Proto doporučuji právě ohnisko 35mm, nejníže však 24mm (kterou vyrábí mj. taktéž Sigma ve své skvělé Artové sérii).
Na B-rolly, které k některým videím dotáčím, pak používám kromě zmíněného objektivu další kousek ze série Art, a to 85mm f1.4, který se díky relativně dlouhému ohnisku vyznačuje ještě menší hloubkou ostrosti a dokáže, zvlášť v detailu, udělat velmi dobré záběry.
Stativ
Ani stativ není výjimkou a používám ten, který mám na focení, což je Vanguard Alta Pro. I zde však trvám na tom, že není třeba investovat do stativu tolik peněz, bohatě postačí stativ z nižší střední třídy, jejichž ceny se pohybují zhruba okolo dvou tisíc. Stativy pod tisícovku bych obecně nedoporučil, protože mívají často problém se stabilitou a je potřeba, aby váš stativ vydržel hodně, protože na něm bude vaše relativně těžká kamera stát několikrát týdně.
Mikrofon
Původně jsem měl v plánu zakoupit mikrofon Uber Mic, který jsem viděl v několika recenzích a zdál se mi ideální. Protože je ale relativně nedostatkovým zbožím a nikde ho neměli skladem, sáhnul jsem po alternativě, kterou byl HyperX Quadcast. Musím říct, že jsem s ním velmi spokojen. Nastavení směru je samozřejmostí, připojení je skrze USB a zvuk je více než dobrý. I v mém domácím studiu, kde je naživo znát ozvěna hlavu, si dokáže poradit a výstup zní velmi profesionálně.
Světla
Jako key lights používám tyto světla od Phototools. Jak bylo řečeno v předchozích dílech, potřeba vlastnit světla je přímo úměrná touze po kvalitním obsahu; aby bylo jasno, určitě to neznamená, že bez umělého osvětlení se nedá natočit kvalitní video. Přirozené světlo bude vždy patřit k tomu nejhezčímu, co můžete vytvořit, protože zkrátka přirozené světlo je pro oko (přirozeně) ideální. Na druhou stranu však nedokážete nijak zajistit jeho stálost, mění se vlivem oblačnosti či ztmívání a světelné přechody na videu pak nevypadají dobře. Proto je ideální vytvořit si umělé podmínky co nejvěrnější přirozenému osvětlení, čili daylight světla. Investovat můžete samozřejmě i do lepších a dražších světel, ale pro většinu účelů postačí základní světla (viz odkaz), kterými osvětlíte celou scénu dle potřeby.
Dálková spoušť
Osobně používám tuto dálkovou spoušť. Konkrétní model přirozeně musíte přizpůsobit technice, kterou používáte, ale vždy postačí ten nejzákladnější typ, který je kompatibilní s natáčením videa. Dálková spoušť vám může v mnohém usnadnit práci a ušetřit spoustu minut baterie díky tomu, že záznam poběží pouze ve chvílích, kdy budete potřebovat na ostro natáčet.
Střižna
Aspekt, který nepatří mezi nejnutnější položky setupu a rozhodně se bez něj obejdete. Na druhou stranu, když budete chtít váš kanál pozvednout na novou úroveň, tato věcička může pomoci. Platí to zvlášť pro Youtubery, kteří už mají zajímavý počet odběratelů a chtějí jim poskytovat ten nejlepší servis, včetně live streamů, pro něž se střižna primárně hodí.
Pozadí
Osobně jsem si ve studiu vymaloval proti sobě bílou a černou (resp. velmi tmavě šedou), abych mohl na videích střídat světlý a tmavý odstín. Na světlé zdi mám nástěnný držák na některé technické vymoženosti a nějaké poličky, které dolaďují atmosféru, tak, aby pozadí nebylo jen stroze bílé. Na černé zdi mám pár obrázků s bílým rámečkem, které opět doplňují vyznění scény. Použít můžete i jednobarevné pozadí bez doplňků a určitě to není krok vedle, ale doplňky vám umožní jednak vtisknout vašemu studiu určitou tvář a jednak mnohem lépe pracovat s rozměrem scény, když zaostříte na oko a doplňky za vámi necháte jemně zaniknout umístěním mimo hloubku ostrosti.
Stůl
Používám tento stůl ze Sconta, který je relativně levný a přitom bytelný a dostatečně velký. Na natáčení budete potřebovat prostorný stůl, protože pravděpodobně dříve či později budete chtít pracovat s rozložením prvků na stole. Ten by neměl zůstávat prázdný; umístěte na něj alespoň skleničku s vodou či hrnek s kafem, ale ideálně třeba i zmíněnou střižnu, notebook či monitor, zkrátka tak, aby stůl, který bude na videu vidět, simuloval váš každodenní pracovní nástroj. Kromě toho, že to na videu působí profesionálním dojmem, můžete si díky tomu vytvořit zároveň i vaše pracovní místo.
Židle
Bohatě vám postačí levná jídelní židle, já například používám na natáčení tuto židli, kterou pořídíte pod tisíc korun. Pokud však bude vaše studio sloužit zároveň i jako pracoviště a už teď víte, že na oné židli strávíte spoustu času, doporučuji investovat do lepší, ergonomické židle, která zabrání tomu, abyste trpěli na záda. Potřeba kvalitnější (a potažmo i dražší) židle či křesla se bude úměrně zvyšovat dle toho, kolik hodin plánujete na tomto místě sedět.
Akustické panely
Abyste eliminovali ozvěnu a doladili zvuk vašeho hlasu k dokonalosti, musíte myslet i na akustiku v dané místnosti. Pravděpodobně se budete chtít vyhnout tomu, abyste měli studio přeplněné nábytkem, protože by to na záznamu nevypadalo příliš dobře, takže se dá předpokládat, že akustiku budete muset nějak řešit. Ideální variantou jsou akustické panely, které koupíte např. v hobby marketech. Já osobně je kupoval v OBI, kde metr čtvereční vyjde zhruba na šest stovek. Panelů můžete koupit nejdřív méně a průběžně zkoušet kvalitu zvuku, dokoupit další pěnu můžete vždycky. Ze zkušenosti bych řekl, že do místnosti 5 x 5 metrů bude potřeba kolem dvaceti panelů, se zvětšujícím se prostorem jde samozřejmě ruku v ruce i potřeba lepší akustiky.
Počítač
Na práci s videem obecně doporučuji Macbook Pro, na který jsem přešel z Windows relativně nedávno a nemohu si ho vynachválit. Více o tom, proč je Macbook Pro podle mě naprosto ideální stroj pro kreativce, si můžete přečíst v recenzi, kterou jsem zveřejňoval dříve.
Střihačský program
Na střih a efekty jsem používal dlouhá léta jednoduchý a intuitivní Sony Vegas, kde jsem však začal narážet na limity zejména co se možností přechodů a titulků týče. Po přechodu na Macbook Pro jsem se začal učit ve Final Cut Pro X, který mi pro většinu operací přijde ideální. Když budete chtít pracovat s pokročilejšími efekty, můžete sáhnout po Adobe After Effects, ale pro účely Youtube kanálu, jehož funkce má být primárně informativní, nedoporučuji zabývat se efekty a spíše bych se zaměřil na jednoduchost a srozumitelnost.
Grafický program
Abyste úspěšně vedli Youtube kanál, budete muset pracovat do jisté míry i s grafikou, ať už budete připravovat úvodní obrázek na Youtube, náhledové obrázky pro jednotlivá videa či materiál na další sociální sítě. Asi nepřekvapí, že za nejpovolanější v tomto ohledu považuji Adobe Photoshop; pokud jste s ním nikdy nepracovali, možná vás překvapí, že na základní operace je natolik jednoduchý, že se s ním i absolutní začátečník může naučit pracovat během pár hodin.
Audio program
Na úpravu zvuku můžete použít pouze střihačský program, většina z nich totiž umí aspoň v základní míře pracovat i se zvukem. Doporučuji však s každým zvukovým záznamem, a zvlášť hlasem, vyhrát si v programu Audacity, který je k dostání zdarma a může zvednout úroveň mluveného slova o několik úrovní výš.
Externí disk / cloud
Protože budete pracovat s poměrně velkými soubory, o které pravděpodobně nebudete chtít přijít, doporučuji zálohat si veškeré záznamy na externí disk, případně na cloudové úložiště. Nespoléhejte jen na to, že budete mít videa na Youtube, protože se může stát, že vám Google z nějakého důvodu zablokuje účet a vaše videa už neuvidíte. Osobně používám pro zálohování Google Disk, který nabízí relativně levný a velký prostor, je majetkově propojen přímo s Youtube, takže zde funguje stoprocentní kompatibilita, a navíc můžete využívat řadu dalších funkcí, které Google Workspace nabízí.
Celý seriál Zakládáme Youtube kanál:
Zakládáme Youtube kanál I.: Technika
Zakládáme Youtube kanál II.: Vybavení studia
Zakládáme Youtube kanál III.: Příprava
Zakládáme Youtube kanál IV.: Hardware a software
Zakládáme Youtube kanál V.: Můj setup