Rozhodli jste se začít natáčet videa na Youtube, ať už pro zábavu, kvůli popularitě, nebo třeba jako součást strategie vaší značky? Pak v dnešní době nepatříte mezi výjimky. Přesto existují způsoby – a možná trochu překvapivě nepříliš drahé – jak se odlišit od konkurence a dělat to lépe. Rozdíly jsou v detailech, ale právě tyto detaily tvoří celek. Dnes se zaměříme na postproces, kterému byste měli věnovat speciální pozornost.
Počítač / notebook
Abyste vedli kvalitní Youtube kanál, nepotřebujete našláplý stroj za desetitisíce. Rozhodně byste ale měli myslet na to, že budete zpracovávat poměrně velké množství dat, a to relativně náročných. S největší pravděpodobností půjde o FullHD video, v některých případech dokonce 4K video, totéž platí o grafice, fotkách či audiu. Proto byste měli investovat do lepšího počítače. Pod 16 GB RAM se prakticky nemáte šanci vejít, u procesoru byste měli myslet aspoň na Intel i5, ale ideálně i7 či i9. Co se ceny týče, v případě Windows byste se měli pohybovat někde v rozmezí 25 – 35 tisíc korun minimálně.
V ideálním případě bych doporučil Macbook Pro (o kterém už jsem psal zde), ale tam se dostanete na dvojnásobnou až trojnásobnou částku. Na druhou stranu, jedná se o dlouhodobou investici do vašeho pracovního nástroje, takže věřím, že stojí za to si připlatit za kvalitu. Macbook (a obecně produkty od Applu) si obecně drží hodnotu i několik let po, takže v případě pozdějšího prodeje z Macbooku vytřískáte mnohem víc, než z „běžného“ notebooku s Windows.
Střihačský program
Máte celou řadu variant, v čem videa kompletovat. U Macu budete pravděpodobně zvažovat Finalcut Pro X, dalšími variantami bez ohledu na operační systém jsou například Sony Vegas, Adobe Premiere, DaVinci Resolve (který je dokonce v plné verzi zdarma), Pinnacle Studio… možností je opravdu celá řada. Pokud z žádnou aplikací zatím nemáte zkušenost, doporučil bych asi Finalcut Pro X či Sony Vegas. Jedná se o dle mého nejvíce intuitivní programy, ve kterých vám nebude trvat dlouho se naučit aspoň základní operace, které by vám měly do začátku stačit. Myslete také na bod výše, tedy jaký máte hardware. Některé aplikace mohou mít při horším setupu problém s renderováním. V tomto ohledu jsem shledal jako nejrychlejší Sony Vegas.
Grafický program
I na vizuál byste měli myslet. Přinejmenším, necháme-li grafickou identitu vaší značky stranou, byste měli ke každému videu přidat miniaturu, která bude zobrazovat téma aktuálního videa a možná i dostatečně výrazný a viditelný text. Nemusíte si hned kupovat Photoshop, i v tomto ohledu existuje řada free variant, často i on-linových, v nichž můžete pracovat (např. GIMP).
Audio program
S audiem můžete do jisté míry pracovat i ve střihačském programu, a drtivé většině to bude asi stačit. Pokud ale chcete zvukovou stránku vašeho kanálu pozvednout na úplně jinou úroveň, můžete si zkusit s vaším hlasem pohrát v některém ze specializovaných audio programů, jako je např. slavné Audacity (zdarma). I se zvukem, který zní i bez úpravy relativně dobře, se dají udělat zázraky.
Externí disk / cloud
Zpět k hardwaru. Nebo vlastně ne. Záleží, z jakého konce to vezmete. Každopádně při vaší tvorbě vám pod rukama projdou desítky a stovky gigabajtů dat, o která pravděpodobně nebudete chtít přijít. Proto byste měli mít vyřešené i zálohování. Samozřejmě k tomu můžete přistupovat tak, že zveřejněné video na Youtube už vám zůstane, tak na co zdrojová data? Ale nikdy nevíte, co se stane, nikdy nevíte, kdy Googlu hrábne a z nějakého důvodu vám smaže profil, a nikdy nevíte, kdy se budete chtít vrátit i k původním záběrům, které jste původně vystřihli. Proto si to nejnutnější pečlivě zálohujte, ideálně ve dvou zdrojích (např. externí disk + cloudové úložiště), ale aspoň v jednom z nich. Využít můžete např. Google Disk, kde např. za 2 TB zaplatíte pouze tři stovky. Variant je samozřejmě mnoho, o tom ale zase někdy příště.
Celý seriál Zakládáme Youtube kanál:
Zakládáme Youtube kanál I.: Technika
Zakládáme Youtube kanál II.: Vybavení studia
Zakládáme Youtube kanál III.: Příprava
Zakládáme Youtube kanál IV.: Hardware a software
Zakládáme Youtube kanál V.: Můj setup