Zakládáme Youtube kanál III.: Příprava

Rozhodli jste se začít natáčet videa na Youtube, ať už pro zábavu, kvůli popularitě, nebo třeba jako součást strategie vaší značky? Pak v dnešní době nepatříte mezi výjimky. Přesto existují způsoby – a možná trochu překvapivě nepříliš drahé – jak se odlišit od konkurence a dělat to lépe. Rozdíly jsou v detailech, ale právě tyto detaily tvoří celek. Dnes se zaměříme na přípravu, kterou byste měli absolvovat v dlouhodobém i krátkodobém horizontu.

Strategie

Předem si připravte strategii, čeho vlastně chcete dosáhnout, jakými kroky to uděláte, jak často budete vydávat videa, jaká témata zvolíte… aspektů, které byste měli mít předem vyjasněné, je celá řada. Když se do Youtube kanálu pustíte bez přípravy, dříve či později se ocitnete ve fázi, kdy budete vy i vaši diváci zmatení, o čem že to vlastně točíte. Je fajn dát vašemu kanálu určitou tvář, protože potřebujete cílit na konkrétní cílovou skupinu, abyste mohli kolem vaší značky tvořit věrnou komunitu. Nedává příliš smysl točit jednou videa o technologiích a podruhé o východním náboženství, protože se jedná o zcela odlišné cílovky a řada lidí vás pravděpodobně nebude chtít sledovat jen proto, že je nebude zajímat ono druhé (třetí, čtvrté, …) nesouvisející téma. Chcete-li točit o více tématech, která spolu vůbec nesouvisí, raději si založte dva kanály.

Styl

Ještě než se vrhnete na vaše první video, měli byste mít jasno v tom, jaký bude váš styl. Jak budete zdravit své fanoušky? Jak dlouhá budou vaše videa? Jak moc spisovnou či nespisovnou řeč budete užívat? Budou videa uvolněná, nebo spíš seriózní? Budete je chtít pojmout spíš formou přátelského pokecu, nebo regulérní přednášky? Stanovte si styl, který vám nejvíce vyhovuje, klidně si několik stylů vyzkoušejte před zrcadlem, a ten, který zvolíte, udržte pokud možno ve všech videích. Na Youtube víc než kde jinde funguje konzistence, a to jak v tvorbě, tak ve stylu.

Seznam témat

Je fajn předem si připravit širší okruhy, o kterých budete točit, a ke každému aspoň pár desítek konkrétních témat, která vám budou dávat smysl. Díky tomu budete mít připravenou půdu na několik týdnů či měsíců, aniž byste museli po pár videích tápat, o čem vlastně budete točit dál. Zároveň si tak vytvoříte určitý systém, který vám bude dávat také výraznou motivaci jej dodržovat.

Scénář

Před každým natáčením si připravte cosi jako scénář. Samozřejmě nemám namysli doslovný literární scénář, to by vaše videa působila příliš strojeně a pravděpodobně byste si moc fanoušků nezískali. Je ale dobré mít připravené aspoň body, o čem budete konkrétně ve videu mluvit. Například při recenzi si můžete sepsat pár důležitých aspektů, které chcete zmínit, plusy a minusy produktu, abyste ve videu na nic nezapomněli a to tak mělo pro diváka maximální přínos. Poznámky si můžete napsat klidně na papír a umístit ho někam ke kameře, abyste na něj dobře viděli. Tím, že budete při mluvení koukat do kamery, divák ani nezaznamená, že vaše oči občas „pošilhají“ o kousek vedle.

Zveřejňování

Nechme stranou fakt, že byste měli v ideálním případě zveřejňovat videa pravidelně, v konkrétní den i hodinu, aby si vaši diváci mohli navyknout na určitý systém. Při zveřejňování videa dbejte zejména na titulek, kterým video pojmenujete. Myslete na to, že se potřebujete dostat k co nejširšímu publiku, takže vaše titulky by měly obsahovat patřičná klíčová slova, aby se video zobrazovalo ve vyhledávání. Zároveň se můžete pokusit ladit titulky do lehce „clickbaitové“ formy, tak, aby to diváka nutilo se na video podívat. Namísto nezajímavého „Recenze na Samsung“ tak může fungovat např. titulek „Recenze: Proč už si nikdy nekoupím Samsung?“

Trénink

Příprava kvalitního videa, zvuku i prostředí je jedna věc, ale to vám rétorické schopnosti neposkytne. O ty se budete muset postarat sami, a to pečlivým tréninkem. Mluvte pořád a všude, zkoušejte si mluvit před zrcadlem, myslete aspoň v prvních pár týdnech na to, abyste se vyvarovali slovní vatě jako „ehm“ a podobně, která může být pro diváka velmi rušivá. Mluvte jen k věci, neodcházejte na dlouho od tématu a snažte se co nejvíc informací nacpat do co nejkratšího videa. Po pár pokusech si snad osvojíte schopnost mluvit srozumitelně, jasně a věcně, tak, aby z toho měl divák co nejvíc.

Péče o značku

Ani hotovým perfektním videem vaše práce nekončí. Abyste ve velké konkurenci uspěli, musíte pečovat o svou značku. Vymyslete si chytlavý název, vytvořte si hezkou grafiku, klidně si nechte natisknout nějaký merch, starejte se o všechny aspekty svého kanálu, ale i dalších nástrojů, které vám mohou pomoci s propagací a budováním komunity. Nezapomeňte na Facebook a zejména Instagram, snažte se být aktivní na všech sociálních sítích, ukazujte fanouškům co nejvíce prvků ze svého soukromí. Podstatné je, abyste si diváka „omotali kolem prstu“ a aby dostal pocit, jako byste byli blízcí přátelé. Jedině tak v obrovském množství kanálů a videí docílíte toho, že vás budou lidé navštěvovat pravidelně, budou u vašich videí zůstávat a v ideálním případě se i zapojí do diskuzí a budou vytvářet nějakou aktivitu (lajky, komentáře). To vám navíc i zvedne váhu v algoritmech sociálních sítí a vaše kanály se tak budou zobrazovat více lidem.

Celý seriál Zakládáme Youtube kanál:

Zakládáme Youtube kanál I.: Technika
Zakládáme Youtube kanál II.: Vybavení studia
Zakládáme Youtube kanál III.: Příprava
Zakládáme Youtube kanál IV.: Hardware a software
Zakládáme Youtube kanál V.: Můj setup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *