Deset tipů, kde hledat fotolokace

Jako fotograf se pravděpodobně často dostanete do fáze, kdy vám nebude na mysl přicházet žádná kloudná lokace na focení, a budete tak tápat, kam jít vlastně fotit, když vás zrovna popadne chuť. Týká se to fotografů mnoha oborů, od portrétních až po krajináře. Přitom lokací je nepočítaně, stejně jako kanálů, kde taková místa hledat. Využijte některé z nich.

Google Maps

Pozor, platí nejen pro krajináře! Google Maps, respektive Street View, můžete využít téměř pro jakoukoliv příležitost. Stačí si určit oblast, např. město, a projíždět jednu ulici po druhé, jeden park po druhém, jeden les po druhém. Google umožňuje v rámci Street View sledovat trojrozměrný prostor už i na místech, kde to dříve bylo nemyslitelné. Před focením si najděte vhodné lokace, hezká místa či scenérie právě na Street View, ať víte předem, do čeho jdete. Zvlášť cestovatelští fotografové tuto variantu ocení pro lokace v zahraničí.

Facebookové skupiny

Na Facebooku existují spousty různých skupin, které se věnují buď přímo fotolokacím, nebo focení jako takovému. Věnujte trochu času rešerším a vyhledávejte v těchto skupinách patřičné výrazy. Když například ve skupině Fotografování vyhledáte klíčové slovo „lokace“, dostanete se k velkému množství příspěvků, v nichž se lidé ptají a řada jiných jim radí vlastní zkušenosti. Případně se můžete sami zeptat.

Instagram, Pinterest, Flickr

Naučte se vyhledávat lokace i na Instagramu a dalších sociálních sítí podle klíčových slov či hashtagů. Díky tomu, že jde primárně o vizuální sociální sítě, najdete tu nejen řadu samotných lokací, ale i spoustu inspirace, jak je kreativně zachytit. Třeba Flickr je ideální na vyhledávání fotografií focených konkrétní technikou.

Fotolokace.cz či Fripito.com

Někdo si dal tu práci a sestavil seznam několika stovek zajímavých (ale většinou dosti provařených) lokací, kterými se mihnul prakticky každý fotograf. To ale nemusí nutně ničemu vadit, vždycky existují nové způsoby, co a jak fotit, stačí jen využít svou kreativitu a vlastní styl. I na webu Fotolokace.cz tak můžete najít spoustu nové inspirace. Totéž platí o službě Fripito, která dokonce nabízí i řadu dalších informací jako např. v jakou denní hodinu je ideální danou lokaci fotit.

Google

To asi nikoho nepřekvapí, ale i na Google lze po zadání patřičných vyhledávacích termínů najít spoustu inspirativních možností, které využít ve vaší dané oblasti na focení. Zkuste chvíli hledat, lokace vám do klína samy nespadnou. Když tomu však věnujete trochu času, na Google vždycky najdete to, co hledáte.

Ateliéry

Zejména pro portrétní či produktové focení slouží řada ateliérů. V téměř každém větším městě aspoň jeden najdete, v Praze jich je hned několik desítek, z nichž mezi nejznámější patří např. Digifoto či Ateliér Pod Vilami. Když nemůžete najít venkovní lokace, pak si dozajista určitě pořádně vyhrajete v ateliéru, stačí si zarezervovat svůj termín a zaplatit většinou nepatrný poplatek za pronájem.

Provozovny

Možná vás to na první dobrou ani nenapadne, ale určitě máte celou řadu možností, kde v interiéru nafotit skvělé fotografie. Zvlášť pokud jste portrétní fotograf, můžete využít prakticky jakýkoliv interiér. Zamyslete se, kdo z vašich známých vlastní nějaký podnik. Může to být kavárna, posilovna, barber shop… možností je nepočítaně a když se s majitelem prostor domluvíte na několikahodinové focení mimo otevírací dobu, jsem si jist, že mohou vzniknout velmi zajímavé a třeba i nevšední fotografie.

Domov

Kromě různých provozoven můžete využít i svůj byt či dům. A pokud to u vás není zrovna fotogenické, zkuste se, podobně jako v předchozím případě, domluvit s kamarádem či kolegou na využití jeho domácnosti. I v domácích podmínkách se totiž dá vymyslet spousta nápadů a pro hezké snímky může posloužit třeba pohovka, kuchyně, koupelna (zvlášť pro nude či akt), balkón či něco tak obyčejného, jako závěsy.

Město

Příroda je krásná a chápu pocity mnohých, kteří nejraději fotí právě např. v lese či v horách. Nezapomeňte ale ani na města. Například v Praze lze využít nejen řadu architektonických skvostů (a to i na portrétní focení), ale třeba i genius loci samotných ulic. Kdybyste chtěli vyčerpat veškerou inspiraci, kterou třeba právě hlavní město nabízí, pravděpodobně byste to nestihli za života, a to Praha není zdaleka jediné krásné město plné nápadů, které Česká republika nabízí.

Konkurence

Ta nejjednodušší varianta pro hledání lokací je vaše vlastní mysl. Zkrátka se jen pořádně zamyslete, ono vás něco napadne. A když ne, můžete využít i konkurenci. Neznamená to, že byste měli tvořit totéž, co jiní fotografové, ale pro inspiraci se stačí podívat na několik vyhlášených fotografů ve vašem konkrétním oboru, projet jim portfolio či sociální sítě, a ono už vás něco trefí do nosu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *