Pět kanálů, kde hledat inspiraci (nejen) pro fotografy

Ať už jste fotograf, nebo se věnujete jakékoliv jiné (nejen) kreativní činnosti, patří inspirace neodmyslitelně k vaší profesi. I když si vybudujete svůj vlastní osobitý styl, vždycky jste vědomě či nevědomě ovlivněni inspirací, která se na vás během vaší kariéry valila ze všech stran. A jako kreativec se dříve či později dostanete do fáze, kdy vám inspirace budete chybět a budete nuceni cíleně ji hledat. A není na tom nic špatného, inspiraci potřebujeme všichni, ať už fotíme, točíme, děláme grafiku či třeba stavíme dům. Kde takovou inspiraci hledat?

Instagram

Popularita této sociální sítě možná nehraje do karet těm, kteří by na ní rádi excelovali, protože konkurence ve všech oborech je obrovská a není snadné se prosadit. Rozhodně ale hraje do karet těm, kteří se chtějí inspirovat. Ať už se věnujete čemukoliv, stačí si napsat pár patřičných hashtagů a vyhledat je. Pro představu uvedu pár hashtagů a v závorce počet příspěvků, které se pod ním k dnešnímu dni skrývají: #photography (720 milionů), #videomaking (528 tisíc), #graphicdesign (48,8 milionů), #homedecor (89 milionů), #fitness (439 milionů), #food (435 milionů). To jsou miliony a miliony příspěvků, z nichž vám může vzejít důležitá inspirace pro vaši budoucí tvorbu.

Pinterest

Totéž platí i o Pinterestu, jehož algoritmy vyhledávání fungují trochu jinak, ale příspěvky jsou o to systematičtější a pro kreativní obory pravděpodobně neexistuje lepší místo, kde najít mraky a mraky inspirace, než právě tato sociální síť. Klíčová slova vyhledávejte pokud možno v anglickém jazyce, přece jenom oproti Instagramu, kde i pod hashtagem #fotografie se skrývá 14 milionů příspěvků, není Pinterest příliš příznivý pro česky mluvící obyvtelstvo. V globálním měřítku je však nekonečnou studnicí inspirace, která vám může vnuknout spoustu nápadů.

Google

Samozřejmě můžete využít i strýčka Google, a to jak vyhledávání v obrázcích, tak i odkazy a články, v nichž můžete najít spoustu zajímavých a inspirativních prvků. Jak je známo, na Google je naprosto všechno, a platí to i o inspiraci, která vám třeba chybí. Vždy stačí pár desítek minut hledání a je téměř jisté, že na Google najdete to, co hledáte.

500px

Zejména fotografům může přijít vhod fotografická sociální síť 500px, na níž jsou miliony a miliony fotografií ze všech možných oborů ve vysokém rozlišení. Sednout si ke kávě a na chvíli projíždět tuto bezednou síť inspirace znamená zásadní zvýšení pravděpodobnosti, že se naladíte na vlnu nové inspirace, která vám pomůže ve vaší budoucí tvorbě.

Konkurence

Nezapomínejte ani na konkurenci. Bylo by hloupé se jí vyhýbat, protože právě konkurence určuje trendy a tvoří trh. Samozřejmě si musíte dávat pozor na to, abyste nekradli cizí nápady a nevydávali je za své. Ale průběžně a pravidelně kontrolovat, co dělá a jak se chová konkurence, je něco, co vám může velmi zásadně pomoci nacházet stále novou a novou inspiraci a snažit se být vždy o krok napřed.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *