Víceméně každý hobby fotograf se dříve či později ocitne na rozcestí, jestli svůj koníček pozvednout na vyšší úroveň a začít se hlouběji zabývat technickými parametry svého nástroje. Každý začínal jako amatér a málokterý fotograf si mohl hned na počátku své vášně dovolit profesionální stroj, jejichž ceny se pohybují v hodnotách vyšších desítek až nižších stovek tisíc.
Pokud se i vy právě nacházíte ve fázi, kdy řešíte, jestli fotit na APS-C a celkem znatelně ušetřit, nebo se posunout dál a investovat do plnoformátového snímače, musíte sami sobě poskytnout odpovědi na otázky s tím související. Stejně musíte uvažovat, jestliže s focením teprve začínáte a hodláte investovat do vašeho prvního aparátu.
Nejdůležitější otázkou je, jaké máte ambice. V následujících odstavcích představím několik “person”, jakýchsi typických sociálních skupin, a k nim přidám doporučení, jak při koupi techniky postupovat:
S focením začínám a poohlížím se po prvním fotoaparátu
V tomto případě jednoznačně sáhněte po APS-C snímači, případně jeho ekvivalentu. Důvody jsou zřejmé: APS-C fotoaparáty jsou podstatně levnější, dnes lze sehnat takový přístroj od 10 tisíc korun dále, použitý i za polovinu, přesto může začátečníkovi značně usnadnit přechod od focení mobilem (na němž dnes většina fotografů začíná) k skutečné fotografické technice. Nikdy si nemůžete být jisti, že u focení dlouhodobě vydržíte, a tak investice do dražší techniky nemá v této fázi logiku.
Už nějakou dobu fotím na APS-C a technicky už se neposouvám
Jestliže nemáte v nejbližší době v plánu začít se fotografii věnovat profesionálně, ani v tomto případě nemusí být migrace k fullframe snímači nutností. Zkuste zvážit, jestli pro vás nebude výhodnější investovat spíše do lepších objektivů. Drtivá většina fotografů začíná fotit se setovým objektivem, který má své limity. Přechod k fullframe přístroji není jen otázkou desítek tisíc za tělo, ale dalších desítek tisíc za nové objektivy, protože většina objektivů není kompatibilní s oběma velikostmi snímačů. Jestli neplánujete začít se focení věnovat na plný úvazek, ale chcete pozvednout svůj koníček výš, pouvažujte o lepším skle a na fullframe zatím klidně zapomeňte.
Už nějakou dobu fotím na APS-C a chtěl bych začít získávat zakázky
Jestliže máte profesionální ambice a dlouhodobě pozitivní ohlasy na vaši tvorbu, můžete začít uvažovat o přechodu na fullframe. Podstatným faktorem budou vaše finanční možnosti, dle kterých se můžete rozhodovat. Pokud si můžete dovolit investovat vyšší desetitisíce do lepší techniky, aniž by vás to bolelo, v této fázi směle do toho. Pokud však nemáte přebytečných 80 – 100 tisíc korun, ale víte jistě, že se focení budete i nadále věnovat, rozumnou variantou je začít fotit zakázky s APS-C a vydělané finance si šetřit na novou techniku.
Fotím dlouhodobě a chci se vrhnout na profesionální dráhu
APS-C nemusí nutně znamenat, že jste amatér a že se nemůžete posunout. Formát snímače ovlivní pouze to, do jakých zakázek se můžete pustit, což je aspekt, který byste měli mít vyjasněný v momentě, kdy začnete uvažovat o koupi nové techniky. Pokud chcete fotit portréty, jejichž cílem bude z drtivé většiny Instagram, přechod k fullframe snímači vaše snímky technicky zdokonalí, ale nemusí to nutně znamenat, že bez plnoformátu neuspějete. Je-li však vaším cílem např. reklama či krajina a následný prodej velkoformátových tisků, je fullframe s možností vysokého rozlišení prakticky nutností. Zvažte tedy odlišnosti obou snímačů a to, je-li zrovna pro váš obor fullframe potřeba.
Na závěr je nutné dodat, že technika se v některých kruzích přeceňuje a v jiných zase podceňuje. Pravdou je, že lepší technika z vás neudělá lepšího fotografa, na druhou stranu ale platí, že s lepší technikou budete schopni dosahovat lepších, ostřejších a věrnějších snímků, což vám může pomoci minimalizovat pravděpodobnost vyhoření z toho, že už se neposouváte dál. Při výběru těla tak je třeba uvažovat primárně nad tím, co od focení očekáváte, a dle toho se rozhodnout. Každopádně buďte rozumní a nehoňte se za drahou technikou, nemáte-li pro to jasné opodstatnění.